Dünyanın En Sağlıklı Meyvesi Nar

Yaz aylarını renklendiren nar çiçekleri, mevsimine girmemizle yerini Nar meyvesine bıraktı. Pazar ve tezgâhlarda narlar da yerini aldı. Dünyanın en sağlıklı meyvesi olarak da geçen Nar, salgın nedeniyle bu dönemde bağışıklık açısından daha bir önem kazanıyor.

Narın vücudunuz için inanılmaz faydaları vardır. Sonbahar ve kış aylarının en güzel meyvelerinden nar, suyu ile de hastalıklara kalkan oluyor. Nar kutsal bir meyve olarak da  adlandırılır, çünkü teolojik kitaplarda en çok bahsedilen meyvedir.
Tohumlar meyvenin yenilebilir kısımlarıdır. Narlar görsel olarak oldukça etkileyicidir.

Nar yüksek miktarda C ,K ,A ve E vitaminin barındırır. İçerisinde protein, folat, potasyum ve lif de vardır.

Nar şekerli bir meyvedir.

Narın Faydaları

C vitamini kaynağıdır.

Bir bardak nar suyu ile günlük C vitamini ihtiyacımızın neredeyse yarısını karşılarız.

Kanseri önler.

Elbette hiç bir besin, meyve tek başına kanseri önleyici değildir ancak bağışıklığın güçlü olması kansere karşı en büyük savaştır. Dünyanın en sağlıklı meyvelerinin başında gelen ve içerisinde bir çok faydayı barındıran nar taneleri kansere karşı bir güçtür.Yapılan araştırmalar da narın prostat kanseri üzerindeki etkisini ortaya koymuştur.

Güçlü Bir Antioksidandır

Nar suyu, diğer meyve sularına oranla daha yüksek seviyede antioksidan içerir. Nar suyunda bulunan antioksidanlar serbest hücrelerin zarar görmemesine ve iltihaplanmanın azaltılmasına yardımcı olur.

Sindirimi kolaylaştırır.

Nar suyu, bağırsaktaki iltihaplanmayı azaltır.

Kalp sağlığını korur.

Dünyada ölüm sebeplerinin başında gelen damar tıkanıklıklarının neden olduğu kalp krizine de inanılmaz faydası vardır nar tanelerinin. Nar en doğal kalp ilacı olarak bilinir. Kalbi korur damarları onarır.

Nar suyu diyabeti azaltır.

Kan basıncını düşürür.

Stresi azaltır.

Hafızayı güçlendirir.

Kimler Nar Tüketimine Dikkat Etmeli?

Uzmanlar Kemoterapi hastalarının nar suyunu içerken dikkatli olması gerektiğini özellikle vurguluyor. Bu kişilerin ilaç alındığı süre içerisinde kullanmamaları tavsiye ediliyor.

Kalp, tansiyon ve kolesterol ilacı kullanan hastaların ise doktora danışması gerekirken, hamilelerin de suyunu fazla tüketmekten kaçınması gerektiği öneriliyor.

Fotoğraf: Pinterest

Bu faydalı meyve aynı zamanda şiirlere de konu olmuştur. Sizin için buraya bir iki alıntı bırakıyorum. 😊

Bir yanım çılgın nar ağacı, bir yanım buz sarayı… – Murathan Mungan

Kırgınım, saçılmış bir nar gibiyim. Sessiz akan bir ırmağım. Geceden git dersen giderim, kal dersen kalırım. – Behçet Aysan

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: