Evrenin Kaçınılmaz Kaotik Sonu: Entropi

Evren, yolculuğuna 13.7 milyar yıl önce “Büyük Patlama” ile başladı. Peki, bu yolculuk nasıl bitecek?

Bilim ilerledi, bundan şüphe yok, bugün kolaylıkla 500 yıl önceki bilim ile bugünün bilimini kıyasladığımızda o günlerde kabul gören gerçekler bugün yanlışlanmış, değiştirilmiş ya da düzeltilmiştir.

Bilime karşı ne kadar yanlış olsa da her zaman “… bu daha teori henüz kanıtlanmış değil” diyerek bilime karşı çıkılsa da bu söz yaklaşık 300 yıla kadar geçerliliğini koruyor, sağlam bir argüman olarak karşımıza çıkıyordu.

Lakin işler değişti, teknikler, yöntemler eskisi gibi basit argümanlarla değil. Teorileri tezleri dahi çürütemez olduk. Ama onları şu an çürütemez olmamız onları henüz gerçek yapmaz.

Ünli fizikçi Albert Einstein’ın az bilinen şu meşhur sözüyle devam edelim;

“Temel kavramlarının uygulanabilirliği çerçevesinde asla devrilmeyeceğine inandığım, evrensel içeriğin tek fiziksel teorisidir. ” Albert Einstein/Termodonamiğin 2. Yasası Üzerine

Ünlü fizikçi, bu sözünde açıkça belirtmemiştir lakin asla devrilmeyeceğine inandığı teori kendi teorisi değil Termodinamiğin 2. Yasasıdır. Ki Termodinamiğin 2. Yasası yalnızca entropiyle ilgilidir.

Peki nedir bu entropi? Onu bu kadar sarsılmaz yapan, bu kadar önemli yapan şey nedir?

Entropinin bilimsel tanımı şu şekilde; “Bir sistemin ihtiva ettiği bilgidir” peki bu ne demek?

Fazla teknik bilgiye ve formüllere girmeden şöyle izah edeyim; evreni hayal edelim evren nelerden oluşur? Taşlar, gazlar vs. peki bu saydıklarım nelerden oluşur? Elementlerden ve atomlardan oluşur.

Şimdi de elimizde ki çaya bakalım (yoksa da hayal edelim) çayın, milyarlarca atomdan oluştuğunu biliyoruz ve her bir atom hareket halinde uçuşmakta düzensiz ve öngörülemez birşekilde oradan oraya hareket etmekte.

Cisimlerin sıcaklıkları arttıkça atomların hareket hızı da artar, bu da bize cismi, sistemi oluşturan atomların sıcaklıkları arttıkça daha düzensiz hale geldiklerini gösterir yani suyu ısıttıkça su içindeki atomlar daha düzensiz hale gelir. Tam tersi soğuttukça da daha düzenli hale gelir. İşte Entropi bu düzensizliğin ölçüsüdür. Nasıl ki uzaklığı metre, santimetre veya başka birimlerle ölçüyorsak düzensizliği de “entropi” ile ölçüyoruz.

Hesaplamalar (Sonraki yazımda daha teknik ve detaylı bir şekilde anlatacağım) bize evrenin düzensizliği yani entropisinin daima arttığını gösteriyor. Ne yaparsak yapalım bir gün her şey mutlak kaosa yenik düşecek. Peki bu nasıl olacak?

İşte Bunun cevabı sonraki yazılarımızda değerlendireceğiz. 😊

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: