Kışı Olumlu Bir Zihinle Geçirmede İskandinav Gibi ol

Pandemide, soğuk havanın gelişinin içeride izole olacağın anlamına geleceği endişesi yerine, olumlu bir kış zihniyeti benimsemeyi dene.

Bu kış, kapalı mekanda yemek yeme, barlar, sinema salonları ve diğer birçok kapalı mekanda yapılan toplantılar, yasak olmasa bile riskli olduğu için tercih edilme oranı düşük.

İçerde, kışın soğuk ve karanlığın bizi genellikle sürüklediği yerde güvenle toplanamazsak ne yapacağız? İlham almak için, insanların en karanlık, en uzun kışlardan bazılarıyla yaşadığı ve yine de sürekli olarak dünyanın en mutlu insanları olarak sıralandığı İskandinavya’ya bakacağız. 

Bunu nasıl yapıyorlar ve orada neler oluyor?

Tromso’da güneş iki ay boyunca hiç doğmaz. Kasım ayının sonundan Ocak ayının sonuna kadar günde en fazla birkaç saat dolaylı ışık alıyorlar. Yine de Tromso sakinleri düşük mevsimsel depresyon oranlarına sahip. Araştırırken öğrendiğim en dikkat çekici şey, onların “olumlu bir kış zihniyetine” sahip olma eğiliminde olmalarıdır.

Oradaki insanlar kışı, sınırlayıcı bir mevsimden ziyade eğlence ve tatmin için fırsatlarla dolu bir yılın özel bir zamanı olarak görüyorlar. 

Pandemide, soğuk havanın gelişi bir bakımdan içeride izole olacağımız anlamına gelfiği için depresyonda hissetmek yerine, İskandinavlardan dışarıda nasıl bir araya gelmeye devam edebileceğimiz konusunda dersler alabiliriz.

Norveç, kabaca “açık hava yaşamı” anlamına gelen “friluftsliv” adlı bir konsepte sahiptir. Tromso Üniversitesi’nde frilufstliv ve açık hava turizmi üzerine çalışan bir araştırmacı olan Per Kare Jakobsen’e göre, “Norveçlilerin güçlü kültürel geleneğiyle yetiştirilme şekli, (genellikle oldukça olumlu) zihniyetimizi anlamanın anahtarıdır. ” Bu, yün çoraplardan ve taytlardan ceketinizdeki güvenlik odaklı yansıtıcı şeritlere kadar hava koşullarına uygun giyinmek ve dışarı çıkmak anlamına gelir.

Tromso Üniversitesi’nde psikoloji araştırmacısı Ida Solhaug bir açıklamasında şu ifadelerde bulundu:

“Dışarı çıkmak biraz zor olsa da ilk kez dışarıdayken, iyi bir kıyafetle, her zaman düşündüğünüzden daha iyi hissediyorsunuz. İçeriden göründüğünden daha az rüzgâr ve daha az soğuk oluyor. Kendinizi tazelenmiş hissediyorsunuz, belki biraz sağlam ve canlı hissediyorsunuz ve doğa ile temas halinde olmanın faydalarını hissediyorsunuz.”

Yani kar kış demeyin dışarı çıkın.

Kış mevsiminin bizi kısıtlama yollarına odaklanırsak bunlardan bazıları; sahilde yürüyememek veya açık havada dilediğince koşamamaktır. Ancak Norveç’te insanlar kışın sağladığı fırsatları aramayı öğreniyor.

Bunlardan biri kışın karanlığını kutlamak için kasıtlı olarak ışık kullanmaktır. İçeride aileler şöminenin veya mumların etrafında toplanır. Bu eylem Danimarka’daki ulusal kimliğin ve kültürün bir parçasıdır. Soğuk kış mevsiminin, yağmurlu günlerin ve karanlığın panzehiridir. Ruhsal bütünlüğü sağlamak ve huzurlu hissetmek için birebir.

Tüylü battaniyeler ve sıcak içecekler buna eşlik ettiğinde değme keyfine. Bunlar insana sadece fiziksel değil psikolojik bir rahatlama da veriyor. Dışarıdaki karanlığı kutlamak için bir araya gelme fikri sadece dostça bir toplanma yolu değil, daha derin anlamlara bürünebilir. Bir alevi yakmak – ister içeride mum olsun isterse dışarıda ateş olsun – dikkatli bir an, durup eğlenmek için bir fırsat haline gelir.

Zihin yapını değiştirmek, fikrini değiştirmekle başlayabilir.  Düşüncelerinde ve konuşmanda kışı takdir etmeye çalış. Düşüncelerine gelince, kış mevsiminde neyi sevdiğini bulmakla başla. Belki gündüz bile ateş yakma şansı bulabileceğini düşün. Belki de yemek pişirmeye, okumaya veya sanata kendini kaptırmak için bir fırsat olduğunu. Ya da taze bir kar yağdıktan hemen sonra dünyanın sessizliğe bürünme şeklinde huzur bulabilirsin. Sonra, ne olursa olsun, bilinçli olarak bu şeylere odaklanmaya çalış. 

Olumlu bir kış zihnine sahip olmak, kışın gerçeklerini inkar etmek veya kışın her yönünü seviyormuş gibi yapmak anlamına gelmez. Kar yağdığında, ışık dağınık ve güzel olduğu için araba yolunu küreklemen gerekebileceği de aynı derecede doğrudur. Ancak bunlardan hangisine daha fazla dikkat ettiğin, o kar yağışını nasıl deneyimlediğin konusunda büyük bir fark yaratıyor. 😊

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: