10 Maddede Atatürk’ün Eşsiz Kişiliği

Her Türk’ün Ata’sı için bir fikri ve bilgisi vardır. Ancak çoğumuz onu gerçekten araştırmamış ve kişiliğine dair aşina olunan bilgilerle yetiniriz. Bu yazımızda Büyük Önderimiz Atatürk’ü, çok yakından tanıyacağız…

Atatürk Olağanüstü Atılımcı Bir Ruha ve Dehaya Sahiptir

Doğru hesap yapmak ve kitleleri bu yönde etkilemek hiç kolay değildir. Atatürk için ”olabilir” diye bir şey yoktu. ”Olmalı” der ve o dakikadan itibaren onu oldururdu.

Milliyetçidir

Bir Türk milliyetçisidir ama bunu yanında evrensel bir adamdır. Barışçıldır. Dövüşmeyi bildiği gibi barışmayı da bilir.

Fotoğraf Çektirmeyi Çok Sever ve Çekmeyi de Bilir

Atatürk, adeta fotoğraf aşığıdır. Bütün fotoğraflarında duruşu özenlidir ve uzun görünür. Bunun için çabalamıştır. Vücut duruşu ile fotoğrafı ayarlıyordu.

Tam Bir Sigara Tiryakisi ve Kahve Müptelasıdır

Atatürk’ü birçok fotoğrafında elinde sigara veya kahve ile görürüz. Öyle ki onları elinden bıraktığı anlar çok nadirdi.

İştahlı Biri Değil Ama En Çok Kuru Fasulye ve Ayranı Sever

Atatürk, batılı yemeklerden hiç hoşlanmazdı. Her zaman Türk yemeklerini tercih ederdi. Peynirli omleti de çok sevdiği bilinir.

Hiç Küfür Etmez

O birine sinirlendiğinde söylediği en ağır laf, ”İnatçı katır” olurmuş. Yerine göre sert iğnelemeleri olduğu bilinir ancak bunu yaparken bile kelimelerini seçerek konuşurdu.

Giyimine Çok Özen Gösterir

Hayatının çoğunun sıkıntılı geçmesine rağmen, giyim kuşam konusunda asla geri kalmazdı. Çok kıyafeti de yoktu ama olanlar, çok iyi parçalardı.

Cehalete Düşman Birisidir

Milli Mücadele’nin en kırılgan dönemlerinde bile eğitim kongresi toplayacak ve bunu iptal etmeyecek kadar eğitimi önemsiyordu.

Önsezileri Çok Kuvvetlidir

Atatürk’ün geleceği öngörebilen bir yapısı vardı. Ve olacağını söylediği hiçbir şeyi öylesine söylemezdi. Örneğin, İngilizler boğaza gemilerini demirlediğinde gözü yaşlı yaveri Salih Bozok’a, ”Geldikleri gibi giderler!” derken bunu yalnızca onu teselli etmek için söylememiştir.

Gerçek Bir Kitap Kurdudur

Cephede bile kitap okuyacak kadar gerçek bir kitap kurduydu. Binlerce kitap okumuştur. Biraz da onun için büyük bir adamdır. Okuduklarının başında ise, Reşat Nuri Güntekin gelir.

Kaynak: İlber Ortaylı/ Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: