Atatürk’ün Keskin Zekâsına İlham Veren İsimler

Büyük lider Mustafa Kemal Atatürk’ün insanı kendisine hayran bırakan zekâsının, Türk milleti için hayati önem taşıdığını ve onun bu zeki yönünün modern Türkiye’nin kapılarını araladığını hepimiz biliyoruz.

97. yılında saygıyla andığımız Cumhuriyet’in doğmasına ön ayak olan, cesur hamleleriyle ve yüksek öngörüsüyle ölümsüzlüğe imza atmış sayılı isimlerden ulu önder Atatürk’ün, zekâsına ilham olan isimlerin birkaçını senin için derlemek istedik. Hazırsan incelemeye başlayabilirsin.😊

Jean Jacques Rousseau

Atatürk, özgürlükçü ve cumhuriyetçi bakış açısına giden yolda, devletin iktidara değil, halka ait olduğunu belirten ve ulus-devlet anlayışını benimseyen 18. yy Fransız düşünürü Jean Jacques Rousseau’dan etkilenmiştir.

Tevfik Fikret

Osmanlı Dönemi’nde yetişmiş en büyük şairlerden biri olan Tevfik Fikret, eserlerinde işlediği özgürlük ve adalet kavramları ile Atatürk’ü derinden etkilemiştir.

Montesquieu

Yöneticileri halk tarafından seçilen yönetim biçimi olan cumhuriyet idaresinin diğer rejimlere göre en ideali olduğunu savunan Montesquieu, Atatürk’e ilham kaynağı olan isimlerden biriydi.

Namık Kemal

Ömer Naci Bey sayesinde Namık Kemal’in şiirleriyle tanışan Mustafa Kemal Atatürk, hayatı boyunca onun fikirlerinden ilham alır.

Voltaire

Avrupa’da meydana gelen “Aydınlanma Çağı”na önemli katkılarda bulunmuş olan Voltaire ve onun eserleri, Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kurmasında fazlasıyla etkili olmuştur.

Seval Dağlı

Felsefe mezunu. Araştırmacı. Çok gezer. Çok sever.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: