SAĞLIKLI BESLENMEDE ALTIN KURALLAR VE 3 FİT TARİF

Ne yerseniz o olursunuz!

Uzmanlar bağırsaklarımızın ikinci beynimiz olduğunu söylüyor. Bir çok hastalığın ilk nedenleri arasındadır dengesiz ve sağlıksız beslenmek. Ayrıca doğru bir beslenmeyle sağlık problemlerinin neredeyse hepsini yoluna koymak mümkündür.

Özellikle de uzun bir zamandır hayatımızın merkezine yerleşen koronavirüs salgını nedeniyle beslenme sık sık gündeme geliyor. Doğrudan zayıf bağışıklık sistemini hedef alan virüsten korunmak için doğru beslenmek en önemli unsurlardan biri. Güçlü bağışıklık güçlü beslenmeden geçiyor.

Peki özetle sağlıklı beslenmede en önemli noktalar nelerdir?

SAĞLIKLI BESLENME KURALARI

Diyetisyen Şevda Ateş doğru beslenmenin püf noktalarını veriyor:

“İlk olarak yonca yaprağı modeli olarak anlatılan dengeli besin alımına dikkat edilmelidir. Temel besin gruplarımız süt ve süt ürünleri, tahıllar, sebze ve meyveleri düzenli olarak tüketmeliyiz. Temelde günlük ihtiyacımız kadar dengeli tüketmemiz sağlıklı beslenmenin koşuludur. Besin gruplarından yaptığımız seçimlerde sağlığımız açısından yeterliliği yüksek olanları seçenekleri öncelikli kılmalıyız. Bunlar kompleks karbonhidratlar, işlenmemiş gıdalar, glisemik ( şeker) indeksi düşük gıdalardır. Tam tahıllı gıdalar, kızartılmamış sebzeler, mevsimine uygun meyveler ve yağ içeriğini yüksek olmayan proteinleri tüketmek ilk yapmamız gerekenlerdir.

Diyetisyen Şevda Ateş

“Protein içeriği yüksek besinler antikorlar dan kaynaklı bağışıklık sistemimiz için elzemdir. Günlük protein alımını dengeleyebilmek için kırmızı et,tavuk,hindi, balık ile bitkisel proteinleri dönüşümlü olarak tüketmeliyiz. Özellikle kızartmadan ve hayvansal yağları eklemeden kaçınmalıyız. Ülkemiz balık tüketimine çok fazla yer vermemektedir fakat besinsel değer açısından balık tüketimi en az tavuk,hindi kadar önem arz ediyor.”

Diyetisyen Şevda Ateş’den 3 Fit Tarif


1- ÇİKOLATA YAPIMI


Kuru meyveler üzerlerini örtecek kadar su ile kaplanır ve kısık ateşte hafif pişirilir. Ardından arzuya göre kakao miktarı ayarlanır ve eklenir. Kakao ve su meyveleri iyice kapladıktan sonra ocaktan alınan bu karışım soğumaya bırakılır. Dilerseniz bu tarifi bitter çikolatayı benmari usulü eritip kuru meyvelerinizi erimiş bitter çikolata ile kaplayarak da yapabilirsiniz.


2- BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİRİCİ ÇAY TARİFİ


1 yemek kaşığı tarçın 1 yemek kaşığı zencefil 1 yemek kaşığı zerdeçal cam bir kavanozda karıştırılır.
1 bardak su kaynatılır ve bu karışımdan içine 2 çay kaşığı eklenerek demlenir.( 4-5 DK) . Limon ile tadlandırılarak içilir. 1 hafta içtikten sonra ara verilmesi tavsiye ediliyor.

3-POĞAÇA

1.5 su bardağı yulaf ezmesi                   
2yumurta+bir yumurta beyazı(sarısı üstüne sürülecek)
2 yemek kaşığı yoğurt                    
150 gram süzme peynir
3-4 tane zeytin  
10 dal maydanoz
Tuz ve çörek otu

Hepsini karıştırın 6 parçaya bölün kaşık yardımıyla fırın tepsisine yağlı kağıtla koyun ve 20 ila 25 dk. pişirin.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: