Tatlılarıyla Büyüleyen Mutfaklar

Dünyanın Âşık Olduğu Büyüleyici Tatlılar
Ana yemeklerinden tatlılarına pek çok ülkenin zengin bir mutfağa, keyif veren lezzetlere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu yazımızda da dünyanın kucakladığı söz konusu mutfaklara özgü tatlılar hakkında bilgi vermek istedik. Gelin, ‘Ülkelerin en meşhur tatlıları nelerdir?’ sorusunun cevabına birlikte değinelim. 🙂

İtalya İle Bütünleşmiş Olan ‘Gelato’ Tatlısı

food hands summer sweet

Dondurmayı andıran gelatonun tamamen taze malzemeler ile yapılıyor olması, onu benzerlerinden ayıran bir özellik. Dondurmaya kıyasla şeker ve yağ oranı daha az olan, dolayısıyla daha hafif bir dokuya sahip olan bu taze tatlıya İtalya’nın her kentinde rastlayabilir, tadına doyasıya varabilirsiniz.

Türkiye Denilince İlk Akla Gelen Tatlı ‘Baklava’

food plate desert dinner

Türkiye ve Yunanistan’ın sahiplenmek için yıllar boyu tartışmaya girdiği bir tatlıdan bahsedeceğiz şimdi de. İnce ve kat kat yufkaların arasına ceviz, fındık, fıstık gibi malzemeler koyularak yaratılan harikanın adı; baklava. Sırrı ise; yufkanın ince, malzemelerinin yeterince bol olmasında yatıyor. Türkiye’de en iyi baklavanın Gaziantep yöresinde tadılacağını da eklemeden geçmeyelim. 🙂

Fransa’nın Klasik Tatlılarından ‘Makaron’

Ana vatanı olarak İtalya işaret edilse de bu tatlının en fazla hayat bulduğu ülke olarak Fransa’yı söylememiz yerinde olacaktır. Fransızca ‘acıbadem kurabiyesi’ anlamına gelen makaron için, badem unu ve gıda renklendirmesi ile yapılan kremalı bir pasta diyebiliriz. Bu rengârenk ve küçük pastacıkların tadına her kentte varabilmeniz olası ancak Paris’te tadı bir başka olacaktır. 

Hindistan’ın Meşhur Tatlısı ‘Gulab Jamun’

Hint tatlılarının en meşhuru olan Gulab Jamun, Farsça ‘Gül Suyu’ anlamında geliyor. Süt bazlı bu tatlı, yaklaşık 6-7 cm çapında ve içi boş yuvarlak toplar olarak karşımıza çıkıyor. Peynir katılan hamurlar yağda kızartıldıktan sonra gül suyuyla hazırlanmış bir şerbette bekletiliyor ve sonucunda da harika bir tat elde edilmiş oluyor.  Ayrıca bu tatlının Hindistan’ın yanı sıra Karayip Ülkeleri’nde de meşhur olduğunu belirtelim.

New Orleans’ın Dağınık Çöreği ‘Beignets’

Yağda kızartılan hamurun daha sonra pudra şekeri ile tatlandırılmasıyla elde edilen bir tatlı ‘Beignets’. Kahve ile muhteşem bir uyum yakalayan bu tatlıya New Orleans’ın butik kafelerinde sıklıkla rastlayabilirsiniz. 

Asyalıların Vazgeçilmez Pirinç Tatlıları

Bizim bildiğimiz pirinçten farklı olarak daha yapışkan bir pirinçle hazırlanan ve Asyalıların vazgeçilmezi olan bir tatlı ‘Pirinçli Mango’. Özellikle Tayland’da meşhur olan mango, glütenli pirincin hindistancevizi sütünde puding kıvamına gelene kadar pişirilmesi ile elde edilen değişik bir tatlı türü. Gideceğiniz her Asya ülkesinde bu tadı deneyimleyebilirsiniz.

İngilizlerin Meşhur Karamelli Keki ‘Sticky Toffee Pudding’

Sticky Toffee Pudding, üzerinde kaymaklı dondurma olan ve toffee sosuyla kaplanmış bir ıslak kekin adı. Sosun hazırlanışı için genelde karamel kullanılıyor. Ancak tercihe göre vanilyalı sos da hazırlanabiliyor. Islak kek ya da karamel aşığı olan tatlı canavarları için ‘Sticky Toffee Pudding’ muazzam bir tat deneyimi olacaktır.

İspanya’nın Enfes Tatlısı ‘Churros’
Kızarmış hamur tatlısı olan Churros, bir İspanyol çöreği. Sıcak çikolataya, süt reçeline ya da kahveye batırılarak tüketilen bu leziz tatlıya İspanya haricinde pek çok Avrupa ülkesinde de rastlayabilirsiniz.

Brezilya’daki Özel Gün Kutlamalarının Vazgeçilmezi ‘Brigadeiro’

Kakao ve sütün muazzam uyumuyla ortaya çıkan, üstü şekerlemelerle süslenen küçük çikolata topları, Brezilya’nın vazgeçilmez tatlarının başında geliyor. Yapımı oldukça hızlı ve basit olan bu enfes tatlıya Brezilya Çikolatası da diyebiliriz.

İsmini Balerin Anna Pavlova’dan Alan Yeni Zelanda Tatlısı: ‘Pavlova’

Çırpılmış krema ve çeşitli meyveler ile süslenen bir beze tatlısı olan Pavlova, Yeni Zelanda’nın sahiplendiği tatlardan yalnızca bir tanesi.  Ayrıca bu tatlı Yeni Zelanda’nın yanı sıra Avustralya içinde büyük bir öneme sahip.

Seval Dağlı

Felsefe mezunu. Araştırmacı. Çok gezer. Çok sever.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: