Bir İnsan Kaç Saat Uykusuz Kalabilir?

İnsanoğlunun yırtıcılara karşı tümüyle korunmasız bir şekilde bilinçsizce yatarak yaşamlarının yaklaşık üçte birini geçirmek üzere evrilmiş olması ne tuhaf!

Bu doğrultuda evrilmiş olan biz insanlar, uykusuz geçen bir gecenin ardından huysuz ve bitkin bir yırtıcıya dönüşürüz adeta. Uykusuzluğun üzerinden 2 gece geçtiğinde ise konsantrasyon güçlüğü ve kısmi hafıza kaybı yaşamaya başlarız. Üç geceden sonra ise durum iyice ciddi bir hal alır. Artık bilinç kaybı kendini göstermeye başlar çünkü.

Yemek yemeden 1 ay gibi bir süre ayakta kalabilen insanoğlunun bağışıklığı uyku için aynı direnci gösteremiyor maalesef. 2 hafta uykusuz kalan bir insan ölümün kucağına atlamış oluyor.

Bu bilgilerden sonra uykunun önemine dair farkındalığınızın arttığını düşünüyoruz. 🙂 Şimdi de uyku ile ilgili bazı ilgi çekici bilgileri paylaşmak istiyoruz. 🙂

Bir kişinin Rem uykusundan mahrum kalması çabuk bir şekilde bilinç kaybı yaşamasına neden olur.

İnekler ayakta uyuyabilirler ancak rüyayı yatarken görürler.

Balinalar ve yunus balıkları, uyurken yüzmek ve nefes almak zorundadırlar. Bu yüzden belli bir zamanda beyinlerinin sadece yarısı uyuyakalır.

Bebekler gecenin yarısından fazlasını Rem uykusunda geçirirler.

Sabahın erken saatlerinde (vücut sıcaklığımız en düşük seviyede olduğunda) en iyi şekilde uyuruz. Sabah 06:00 ile 08:00 arasında sıcaklığımız yükselir.

Seval Dağlı

Felsefe mezunu. Araştırmacı. Çok gezer. Çok sever.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: