Klasik Müzik ve Efsane ismi Beethoven

Müzik ruhun gıdasıdır!

Bu müziğe dair en güzel benzetmelerden biridir.Gerçekten de vücudun nasıl yemeğe ihtiyacı varsa ruhun da doyuma ulaşması için müziğe ihtiyaç vardır.Müziğin verdiği hazzı kelimelere dökmek kolay değildir , farklı bir duygudur, farklı bir boyuttur.Müzik sizi bazen bir yerden alır bambaşka bir yere götürür ,bazen de en iyi dostunuzdur. Sanki sorularınıza cevap verir, sorunlarınıza kol kanat gelir gibi.. İnsan vücudunu beslerken çeşit ister , müzikde de çeşitlilik daha besleyicidir ve hiç şüphesiz müziğin en doyurucu türlerinden biri iliklerimize kadar huzur veren,asla eskimeyen Klasik müziktir.

Klasik müzik; halk müziğinden tamamen ayrı bir şekilde var olan, Batı Avrupa kökenli müzik türüdür ve çok seslidir.

Şüphesiz klasik müzik deyince Ludwig van Beethoven,Mozart ile beraber akla gelen iki en önemli isimden biridir.Çağdaş müziğe çok sayıda önemli eser bırakan sanatçı,bugün hala ilgiyle dinleniyor.

Ludwig van Beethoven’i Tanıyalım

Ludwig van Beethoven klasik dönemden romantik döneme geçiş sürecine büyük katkı sağlamış ve gelmiş geçmiş en ünlü ve en etkileyici bestecilerden biri olarak kabul ediliyor.

Beethoven sanatçı olarak doğmuş desek yeridir.Sanatçının ilk müzik öğretmeni babasıdır, daha sonra bir çok ünlü müzisyen ve besteciden eğitim alarak hızla gelişir.Beethoven ilk halka açık konserini henüz yedi yaşında iken verir, yine bu yaştayken bestecilik eğitimleri alır. Beethoven’in en büyük idolü kendisi gibi klasik müziğin efsanelerinden olan Mozart’dır.Ondan eğitim almak için Viyana’ya gider ancak annesinin sağlık sorunları nedeniyle dönmek zorunda kalır.Sanatçı en çok da Mozart’ın opera yanını seviyor ve opera onun en zorlandığı alan olmuştur.Beethoven Viyana’da dönünce annesini kaybeder ve babası alkolik olur . Sanatçı genç yaşta kardeşlerinin sorumluluklarını üstlenir ve bu zamanlarda seçkin saraylarda konser vererek parasını kazanmaya başlar.

Yaşamı boyunca sağlık problemleri çeken Beethoven yirmili yaşlarının sonunda işitme problemleri yaşamaya başlamış ve kırklı yaşlarında tamamen sağır olmuştur. Ancak azimli, bestelerini titizlikle yapan sanatçının sağırlığı, müzik yaşamını hiçbir şekilde etkilememiştir.Mesela meşhur olan,dünyaya armağan ettiği 9. senfonisini sağırken bestelemiştir.
Eserin ilk icrasında inanılmaz alkışlar yükselmiş salondan ve Beethoven bu alkışları duymamıştır. Birisi onu kolundan tutup arkasına döndürdüğünde görebilmiştir başarısının yankılarını…

Beethoven ,Mozart’an devraldığı prensipleri geliştirdi daha uzun ve daha tutkulu besteler yaptı. Teknik olarak ifade gücü çok üst seviyededir,Aydın kişiliği eserlerine de yansımıştır.

56 yaşındayken dünyaca tanınan bir besteci olarak siroz hastalığı nedeniyle yaşamını yitiren sanatçının cenazesine otuz bine yakın insan katılmıştır.

Bu gerçekten muazzam bir şey, duymadığın sesi en iyi şekilde bestelemek , bestenin her ayrı notasına,tınısına hayran bırakabilmek. İmkansız gibi görünüyor ama Beethoven bize imkansızın da bazen mümkün olabileceğini anlatıyor.Titiz bir çalışmanın beraberinde getirdiği mucize mümkündür. Kim bilir belki de seslerin rengi vardır ve işitme ağır bastığı için göremiyoruz, Beethoven duyma yeteneğini kaybedince o renkleri mi gördü?

Beethoven’in En İyi Eserleri

5.Senfoni

9.Senfoni(Ode To Joy)

Ayışığı Sonatı

Für Elise

3.Senfoni (Eroica)

7.Senfoni

Egmont Üvertürü

Missa Solemnis

Kreutzer Sonat

One thought on “Klasik Müzik ve Efsane ismi Beethoven

  • 21 Kasım 2020 tarihinde, saat 09:38
    Permalink

    A melody of tears ı da yazam burada kalsın

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: