Gizemli Tablo: Mona Lisa

İnsanlar sıklıkla bir resmin binlerce kelimeden daha fazla anlam ifade edebileceğini söylerler. İşte Mona Lisa tam da bu resimlerden ki hala anlamları araştırılıyor.

İnsanlık tarihin en başarılı eserlerinden Mona Lisa neyi anlatıyor,ilk bakışta sıradan bir tablo olarak gördüğümüz bu tablonun gizemi nedir ve neden bu kadar önemli ?

Tablo rönesans döneminin ilk kadın tablosudur. Dönemin en başarılı sanatçısı ve bir dahi olarak adlandırılan Leonardo Da Vinci’nin eseri olan bu tablo 4 yılda yapıldı. İşlerini yarım bırakmakla meşhur olan Sanatçının tabloyu tamamlamadığı da bir iddia.

Portre, dünyanın en bilinen, en çok araştırılan ve en çok ziyaret edilen eseri. Leonardo Da Vinci’nin 1503 yılında yaptığı tablodaki kadının aslında bir erkek olduğunu söyleyenler hatta Da Vinci’nin kendisi olduğunu söyleyenler bile var.

Tabloda en merak edilen konu Mona Lisa gözlerinin kendini ziyarete gidenleri takip etmesi.Neyse ki bu gizem çözüldü tabiki kadın görüntüsüne resmedilen bu gözler kimseyi takip etmiyor. Mona Lisa resimsel bir alanın içerisinde 35.5 cm.sola bakıyor. Bu da gerçek hayatta tabloya bakan biri için 15.4 derecelik bir açıymış.

Da Vinci’nin zekası ile tasarladığı bu açı ; Mona lisanın gözleri bizi izliyor izlenimi veriyor. Mona Lisa’nın esrarengiz, merak uyandırıcı ve son derece şaşırtıcı gülümsemesi, belki de da Vinci’nin yağlıboya resminin en gizemli unsurlarından biri. Uzun zamandır resimdeki kadının gülümseyip gülümsemediği üzerine tartışmalar yapılıyor.

Tabloya biçilen miktarın haddi hesabı yok, yılda bir temizlenmek için çıkarılan tabloya inanılmaz sayıda ziyaretçi uğruyor.

Tablodaki kim? Erkek mi ,kadın mı,Da Vinci mi yoksa Sanatçının metresi mi,bir kumaş tüccarının karısı mı? Mona Lisa gülüyor mu yoksa üzgün mü? Lisa’nın kaşları neden yok ?

Leonardo da Vinci’ye poz veren kadının kimliği hala gizemini koruyor.

Eserin sergilendiği yer: Louvre müzesi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: