Eşsiz Bir Lezzet: “Mevsim Meyveli Pavlova”

Tatlıya doyamayan ve onu mutluluğunun yapı taşı haline getiren lezzet âşıklarını buraya alalım lütfen. 😊 Uzun bir süre damaklardan kaybolmayacak eşsiz bir tatlı tarifimiz var çünkü. ‘Mevsim Meyveli Pavlova’nın yapılışı için yazıyı okumaya devam edebilirsin. 😊

Malzemeler

Tabanı İçin: 4 adet yumurta akı, 1 yemek kaşığı mısır nişastası, 200 g toz şeker, 1 tatlı kaşığı sirke.

Kreması İçin: 300 ml krema, 60 g pudra şekeri, 1 paket vanilya

Üzeri İçin: Dilediğiniz çeşitte ve miktarda mevsim meyveleri

Yapılışı

  • Fırın tepsisine yağlı kâğıt serin ve kalemle 22 cm çapında bir daire çizin . Cam veya çelik bir kabın içinde yumurta aklarını çırpmaya başlayın. Kıvam almaya başladığında azar azar toz şeker ekleyin ve uzun süre çırpın. Sert tepecikler oluşana kadar çırpmaya devam edin. Son olarak nişasta ve sirkeyi de ekleyip, spatula yardımıyla yumurta aklarını söndürmeden, nazikçe karıştırın . Çizdiğiniz daire içinde kalacak şekilde karışımı tepsiye dökün. Önceden ısıtılmış 120 derecelik fırında kapağı hafif aralık olacak şekilde yaklaşık 1 saat pişirin.
  • Çırpma telini ve çırpma kabını bir süre buzdolabında soğutun. Soğuk krema ve vanilyayı soğuk kap içerisinde çırpın. Kıvam almaya başladığında şekeri de yavaş yavaş yedirerek ilave edin. Sert tepecikler oluşana kadar çırpmaya devam edin.
  • Taban soğuduktan sonra çırpılmış kremayı üzerine dökün. Spatula ile gelişi güzel yayın . İstediğiniz mevsim meyveleri ile üzerini süsleyip servis edin.
  • Afiyet olsun. 😊

Seval Dağlı

Felsefe mezunu. Araştırmacı. Çok gezer. Çok sever.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: