Sağlıklı Saçlara Sahip Olmak Için Bilmeniz Gereken Püf Noktalar

Düzenli Olarak Saçlarınızı Kestirin

Saçların sağlıklı görünmesinde en önemli öncelik düzenli yapılan ‘’saç kesimleridir.’’ Eğer kırılmayan, sönük ve cansız durmayan saçlara sahip olmak istiyorsanız 3 ayda bir saçlarınızı en az bir 1 cm kestirmelisiniz.

Saçlarınızı Kuruyken Taramayın

Kuru saçlar tarandığında saçta kırılma ve çatallaşma meydana gelir. Saçlarınız için en sağlıklı yöntem, banyo sırasında onları taramaktır. Diğer durumlarda tarama ihtiyacınız olursa hafifçe nemlendirdikten sonra taramanız daha iyi olur.

İlaç Gibidir Kendileri: Sirkeli Su

Banyo yaptığınız günlerde kullanacağınız bir yöntem olan sirkeli su saçlarınız adeta ilaç gibi etki edecektir. Banyodan çıkarken bir kap suyun içine yarım çay bardağı elma sirkesi koyup onu baştan aşağı dökün. Bu şekilde aynı anda hem saçınıza hem de vücudunuza bakım yapmış olacaksınız. Sirkeli su, saçlarınızı daha sağlıklı ve canlı yaparken aynı zamanda vücutta da enfeksiyon ve mantar oluşumu gibi hastalıkları da önler.

*Endişe edenler için ufak bir not; saçlarınızda ve vücudunuzda sirkenin kokusu kalmıyor.

Yıkamak İçin Saçlarınızın Yağlanmasını Bekleyin

Saça en iyi gelen şey kendi yağıdır. Evet, bu biraz rahatsız edici olsa da saçlarınızı en az bir gün kendi yağıyla bekletmeniz gerekir. Böylece daha gür ve sağlam olurlar. Her gün saçlarımızı yıkayarak onları temiz tuttuğumuzu ve iyi bir şey yaptığımızı düşünüyoruz ama durum tam tersi. Günlük saç yıkama, saçı ve saç derisini kurutarak daha çok dökülmesine ve kepeklenmeye sebep oluyor.

Kurutma Makinasına Ne Kadar Uzak O Kadar İyi

Banyo sonrasında saçlarınızı kuruturken, kurutma makinesini mümkün olduğu kadar uzak tutun. Saçlarınız ısıdan ne kadar uzak kalırsa onun yaratacağı olumsuz etkilerden o kadar uzak kalır.

Saç Kremini Yalnızca Uçlara Yedirin

Banyo esnasında kullandığınız saç kremini saç diplerine yedirmeyin. Bu, saç derisini yumuşatarak dökülmeyi arttırır. Saç kremini doğru uygulamak bu açıdan önemlidir. Doğru kullanımı ise yalnızca saç uçlarına sürülmesidir.

Sprey, Jöle ve Briyantin Yerine ‘’Hindistan Cevizi Yağı’’ Kullanın

Saçlarınızı şekillendirirken veya kabarıklığını almak için yatıştırmaya çalışırken kullandığınız ürünler birçok kimyasal içeriyor ve saçlarınıza zarar veriyor. Bunun yerine saçlara en iyi gelen üstelik şekillendirici etkisi de bulunan ‘’Hindistan Cevizi Yağı’nı’’ kullanmanızı öneriyorum. Böylece hem saçlarınızı dilediğiniz gibi şekillendirirken aynı anda ona bakım da yapmış olacaksınız. 😊

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: