Aralık Ayı Film Listesi

Aralık ayına biraz keyif katmak isteyen film tutkunlarına ilaç gibi gelecek 8 filmi, bu yazımızda listelemek istedik. Hazırsan göz atmaya başlayabilirsin. 😉

Call Me By Your Name (2017)

Andre Aciman’ın aynı adlı romanından uyarlanan ve en iyi uyarlama senaryo oscarı alan bu film, birbirine zıt karakterde olan iki insanın aralarında doğan heyecan verici çekimi sürükleyici kurgusuyla seyirciye aktarmayı başarıyor. 🎬

The Return (2003)

Bir diğer ödüllü yapım ‘Dönüş’, baba-çocuk ilişkisini ele alan, sanatsal yönü ağırlıkta olan Rus yapımı bir film olarak karşımıza çıkıyor.

Tell Me Who I Am (2019)

Gerçek bir yaşam hikâyesine dayanan ve bir Netflix belgesel filmi olan bu yapım, iki erkek kardeşten birinin yaşadığı hafıza kaybı sonucunda geçmişini büyük bir çabayla hatırlamaya çalışması ve bu çaba sonunda birtakım karanlık anılar ile tesadüf edişini konu alıyor.

Logorama (2009)

16 dakikalık bir kısa film olan Logorama, tamamen kurumsal logolardan ve yine kurumsal logolarda kullanılan karakterlerin yaşadığı Los Angales’da terör estiren bir suçlu ve bu suçluyu yakalamaya çalışan bir polisin arasında geçen çekişmeyi konu alıyor. Film, seyircinin 16 dakika boyunca yaşamdaki pek çok detaya eleştirel bakış açısıyla yaklaşmasına olanak sağlıyor.

Contempt (1963)

Bir ‘Luc Godard’ filmi olan ‘Nefret’, Albert Moravia’nın aynı adlı romanından uyarlama, duyguların ustalıkla işlendiği bir başyapıt.

Ready Player One (2018)

Ernest Cline’nin aynı adlı romanından uyarlama olan ‘Başlat’, bilim-kurgu tutkunu olan sinefillerin keyifle seyredeceği sürükleyici bir film.

The Triplets of Belleville (2003)

Sylvain Chomet tarafından yazılıp yönetilen ödüllü animasyon filmi ”Belleville’de Randevu”, her yaştan seyirciye hitap eden ve keyifli vakit geçirmek isteyenlerin severek izleyeceği türden bir animasyon- komedi filmi.

The Dreamers (2003)

Sinemanın tanıdık ve başarılı isimlerinden biri olan Bernardo Bertolucci tarafından yönetilen ‘Düşler-Tutkular ve Suçlar’ filmi, Gilbert Adair’in ‘Kutsal Masumlar’ adlı kitabından uyarlamadır. 2 saat içinde seyirciyi pek çok kavramı sorgulaya iten bu filmin, Fransız sinemasının kült yapımları arasında yer aldığını da belirtmeden geçmeyelim.

Keyifli seyirler. 🙂

Seval Dağlı

Felsefe mezunu. Araştırmacı. Çok gezer. Çok sever.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: