Toplumun Kanayan Yarası Şiddet Neden Artıyor?

Gün geçmiyor ki kadın cinayetleri veya kadına şiddet haberleri gelmesin. Üstelik cinayetler aklın alamayacağı korkunç şekillerde tasarlanıyor.

Yakılan, kesilen, yüksek bir yerden canice itilen, güzel bedeni bir bidona sıkıştırılıp üzerine beton atılan ve daha bir sürü korkunç cinayete kurban giden kadınlar!
Ne yazık ki bu ataerkil öfkenin kurbanı kimi zaman yalnızca kadın olmuyor. Kadının ailesine yağan kurşunlar, kıskançlık krizleri ve annesinin yediği dayaklara ya da  öldürülmesine şahit olan çocuklar…

Peki nedir hayatımızı altüst eden, kadını çaresizlestiren ,evliliğe adım atmakta zaman zaman korkutan, kadını hayata karşı direnmek zorunda bırakan şiddet?

Şiddet Nedir?

Aile içi şiddet denildiği zaman kadının yediği dayaklar düşünülüyor ancak Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), şiddetti şu şekilde tanımlıyor:
“Fiziksel güç veya iktidarın kasıtlı bir tehdit veya gerçeklik biçiminde bir başkasına uygulanması sonucunda maruz kalan kişide yaralanma, ölüm ve psikolojik zarara yol açması ya da açma olasılığı bulunması”

Yani şiddet yalnızca dayaktan, darp etmekten ibaret değildir. Kadının hayatındaki kişiye karşı zayıf hissetmesine neden olan, kendisini değersiz hissettiren sözlü şiddet de bir şiddet türüdür ve sözlü şiddettin zamanla fiziksel şiddete dönüşme ihtimali de vardır.

Hangi profiller şiddete meyillidir?

Uzman Klinik Psikolog Özlem Soysal, geçmişinde şiddete maruz kalan veya şiddet ortamında büyüyenlerin şiddete eğilimlerinin daha fazla olduğunu söylüyor. Çocuğun yalnızca aile ortamı değil eğitim çevresi de oldukça önemlidir.Yapılan gözlemler çocuklarda şiddet içerikli davranışların arttığını göstermiştir.

Şiddete eğilimde ve saldırgan tutumlarda psikolojik etkenlerin etkisi kadar bazı beyin kaynaklı sağlık problemleri de etkilidir.

Uzman Psikolog Özlem Soysal, şiddet içerisinde yetişen erkek çocuk her ne kadar babasını örnek alıyorsa da “annenin” buradaki rolünün oldukça önemli olduğunu söylüyor.

Süper erkek sendromu nedir?

Yapılan bir araştırma bu erkeklerin  şiddete ve katil olmaya eğilimlerinin fazla oldugunu göstermiştir. Süper erkek sendromu, erkekte olan Y kromozomu fazlalığıdır. Sağlıklı erkekler “XY” kromozomuna sahipken süper erkek sendromu olanlar “XYY” kromozomlarına sahiptirler.

Kadına Şiddet Konusunda Eğitimin Önemi

Kadına şiddetin temelinde aile kadar eğitimin de önemine değinen Psikolog  Özlem Soysal, ekonomik özgürlüklerini eline alan kadınların daha az şiddete maruz kaldığının da altını çiziyor. En azından şiddet bile görüyorsa kadın ekonomik özgürlüğü varsa kadın direnmek zorunda kalmıyor.

Uzman Psikolog Özlem Soysal Anlatıyor:

“Özellikle de geri kalmış toplumlarda kadının en büyük hatası sahiplenme duygusunu karıştırması. Kimi kadınlar üzerinde baskı kuran erkekleri ve aşırı kıskançlıkları sahiplenme duygusu ile karıştırıyor. Bu aşırı duygular doğal olarak zamanla öfkeye dönüşüyor.”

Şiddetin En Büyük Nedeni Reddedilmek

Kadına şiddetin ve kadın cinayetlerinin büyük oranına baktığımızda reddedilen erkeğin hazımsızlığı ilk sırada yer alıyor. Psikolog Özlem Soysal bu duygunun, kabullenememenin temelinde yetersizlik duygusunun yattığını söylüyor. Yetersizlik duygusu ise genellikle çocukluk döneminden geliyor.

Şiddet Ve Sosyal Medya

Sosyal medya son zamanlarda şiddet üzerindeki etkisini hem olumlu hem de olumsuz yönde ortaya koymuştur. Olumlu yönü serbest bırakılan caninin tepkiler ile tutuklanmasına kadar etkili oluşu.

Olumsuz yanı ise çok acıdır kadın cinayetlerini normal görenlerin sayısı oldukça fazladır. Yalnızca kadını ahlak bekçisi olarak gösterenler çekinmeden cinayetlere hak veriyor ve daha da acısı bunlar arasında kadınlar da vardır. Sosyal medyanın bir diğer olumsuz yanı şiddete meyilli diğer erkeklere örnek sunmasıdır.

Doğum yapan her şey dişidir. Kadınların ezelden beri bildiği kainatın dengelerini erkekler de anlamaya başladıkları zaman, dünya daha iyi bir dünya olmak üzere değişmeye başlamış olacaktır.
(Kızılderili Atasözleri)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: