Nesli Tükenen Bu Bitkileri Daha Önce Hiç Görmediniz

Botanikçiler, insanlığın yerleşik hayata geçmesinin ardından birçok ağacın, bitkinin ve çalıların neslinin tükendiğine dair kanıtlar ortaya koydu.

Bilim adamları her şeyin yolunda gittiğine yüzde 99 emin olduklarında bile patojenlerin, habitat bozukluğunun, istilacı türlerin, iklim değişikliğinin veya başka bir gücün onları yok etmesinin önüne geçemezler.

Sonuçta bilim adamları, soyu tükenmiş türleri her zaman yeniden keşfediyor ve doğal tarih müzesi koleksiyonlarında gizli gizli yok oluşları ortaya çıkarıyor. İşte, o gizli gizli yok olan bitkilerden bazıları…

Franklinia Ağacı

Vahşi doğada nesli tükenmiş olarak kabul edilen Franklinia ağacı – son çalışmada listelenen diğer altı bitki ile birlikte – şimdi sadece arboretumlar veya botanik bahçeleri gibi ekili alanlarda var.

Mührü Süleyman

Tarihsel olarak, kuşkonmazla aynı aileye ait bir kır çiçeği olan Süleyman’ın genç sapları fok balıkları tarafından yendi ya da insanlar nişastalı köklerini ekmek ve çorba haline getirerek aşırı tüketilmesine sebep oldular. Bu bitki günümüzde hala alternatif tıpta kullanılmaktadır.

Thismia

Boncuk büyüklüğünde çiçeklerle süslenmiş gerçekten genç bir bitki. Bu tür 1916’dan beri görülmedi.

Franciscan Manzanita

Hâlâ korunan alanlarda yetiştirilen Fransisken manzanitanın, vahşi doğada nesli tükenmiştir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: