Küçük Amal Umut Olmaya Geliyor

İlgisi başka yöne kaçan dünyanın dikkatini hala bitmemiş olan mülteci sorununa yeniden çekebilmek için Amir Nizar Suabi’nin sanat yönetmenliğinde, mültecileri destekleyen, gezici sanat ve umut festivali düzenleniyor. Küçük bir kız çocuğu olan Amal’ın hikayesini anlatan “Yürüyüş” festivalinin Türkiye yapımcılığını, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) üstlendi.

Fotoğraf: Bevan Ross

2021 yılında, Suriye-Türkiye sınırından Birleşik Krallık’a uzanan Yürüyüş; ünlü sanatçıları, önemli  kültür kurumlarını, toplulukları ve insani yardım kuruluşlarını, şimdiye kadar denenmiş  en yenilikçi ve kamuya açık sanat eserlerinden birini gerçekleştirmek üzere bir araya getirecek.

Yürüyüş’ün kalbinde, bir Handspring Kukla Kumpanyası yaratımı olan 3.5 metre boyundaki bir mülteci kız çocuğu kuklası,  ‘Küçük Amal” yer alıyor.  Yerlerinden edilmiş, çoğu ailesinden ayrı düşmüş tüm çocukları temsil eden Küçük Amal’ın 8,000 km’yi aşan yolculuğu boyunca bedeni şu mesajı verecek; “Bizi unutmayın”.

Fotoğraf: Bevan Ross

Yürüyüş, rotası boyunca birbirinden değerli her türlü sanatçıyı bir araya getirerek benzersiz bir katılımcı açık hava etkinliği yaratacak. Küçük Amal’ın gittiği her yerde, bireysel sanatçılar ve topluluklar onu karşılayacak, şehre yayılan festivallerle, şiir, müzik tiyatro ve dans performanslarıyla hoşgeldin diyecek.

Çevrimiçi yayınlanan etkinlikler sayesinde de rota boyunca Küçük Amal’ı evlerinde, kentlerinde ağırlayan, yolda tanıştığı yüzlerce insanın hikâyesini uluslararası bir izleyici kitlesiyle buluşturacak.

Kaynak: İKSV

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: