Gelenekleri ile Öne Çıkan 6 Ülke

Dünya isimli gezegenin %30’una dağılmış insan toplulukları olarak birbirinden ilginç geleneklere sahip olduğumuzu söyleyebiliriz.

Bu yazımızda söz konusu gelenekler ile ön plana çıkmış 6 ülkeye değineceğiz. 🙂

Meksika

Hareketli ve renkli yönüyle bilinen ülkenin kırsal alanlarında insanların gözlerine bakmak saygısızlık olarak kabul ediliyor. Meksika’ya özel bir başka şey ise; ‘Ölüler Günü’ kutlaması. Ülkenin yerlileri, kişilerin yeryüzüne tekrar geleceğine inandığı için her sene 2 Kasım’ı ‘Ölüler Günü’ olarak kutluyor. Bu günde ölülerin mezarları kadife çiçekleri ile süsleniyor. Ek olarak; dünyanın en büyük Boğa Güreşi Arenası’nın ve yine en büyük piramit Cholula’nın Meksika’da olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

İspanya

İspanya halkı her yıl bebeklerin üzerinden atladıkları bir tören düzenliyor ve 400 yıldır süregelen gelenek için Castrillo de Murcia kasabasında bir araya geliyorlar. Bunu neden yaptıklarını soruyorsunuzdur muhtemelen. 🙂 Sebep; bebekleri şeytani etkilerden uzak tutmak.

Endonezya


Endonezya halkı, ‘Ma’nene’ ismiyle adlandırdıkları bir ritüel olan ölüleri mezarlarından çıkarma eylemini her üç yılda bir gerçekleştiriyorlar. Ölmüş olan aile üyelerini mezardan çıkarıp temiz kıyafetler giydirip yürütmelerinin ardında yatan neden ise; ölülerinin unutulmadığını göstermek ve onlarla vakit geçirmek.

Kuzey Kore

Kuzey Kore’de evlilik için yaş sınırlaması var. Kadınların 25, erkeklerin ise 27 yaşına kadar evlenmeleri kanunen yasak.

Hindistan

Genç kızların köpekle evlendirildiği, erkek çocuklarının yüksek bir yerden aşağıya atıldığı, kısaca geleneklerin bolca yer aldığı Hindistan’da sol elle yemek yenilmiyor. Çünkü sağ el yemek yerken, sol el ise temizlik ihtiyaçları için kullanılıyor. Yani yemek sofrasında sol elinizle yemek yerseniz bu durum fazlasıyla garip karşılanabilir. 🙂

Nikaragua

Nikaragua

Bir yeri ya da bir şeyi işaret etmek için genellikle elimizi kullanmayı tercih ederiz. Ancak Orta Amerika ülkesi olan Nikaragua’da öpücük atar gibi dudak büzmek, söz konusu kişinin bir şeyi işaret ettiğinin göstergesi sayılıyor. 🙂

Seval Dağlı

Felsefe mezunu. Araştırmacı. Çok gezer. Çok sever.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: