Genel Kültür Seviyenizi Arttıracak 5 Belgesel

Dünyaya farklı bir pencereden bakmak isteyen, ufkunun genişlemesini dileyen okuyucularımızı buraya alalım. Çünkü bu isteklerine yardımcı olacak birbirinden değerli ve faydalı 5 belgesel filmi öneriyoruz. 🙂

Zeitgeist-Zamanın Ruhu (2007)

Daha çok siyasal nitelikte bir belgesel olan Zeitgeist, Tv’de ve farklı yayın portallarında topluma yansıtılan siyasi olayların iç yüzünü gözler önüne seriyor. Bunun yanında din, ekonomi gibi konulara da farklı bir bakış açısından yaklaşıyor. Peter Joseph tarafından kaleme alınan ve yönetilen bu belgeseli izledikten sonra gördüğünüz her şeye inanmamaya başlayacaksınız.

Addendum (2008)

Zeitgeist’in devamı niteliğinde olan Addendum, Amerikan kapitalizmine dair çeşitli yaklaşımlar ve çıkarımlarda bulunuyor.

Human-İnsan (2015)

Fransız çevreci Yann Arthus-Bertrand’ın hazırlamış olduğu bu belgesel, dünyanın dört bir yanından çeşitli insanların bireysel konuşmaları ve özel hava görüntülerinden oluşuyor. İnsan ruhunun derinliklerine uzanan belgesel için uzun bir süre etkisinden çıkamayacağınız türden bir yapım diyebiliriz.

Life-Yaşam (2009)

Herkesçe bilinen bir yapım olan Planet Earth’un yapımcıları tarafından doğal hayatın mercek altına alındığı, doğal yaşama dair bilgileri zihninize depolarken aynı zamanda keyifli vakit geçirmenizi sağlayan başarılı bir belgesel, Life.

Cosmos- Bir Uzay Serüveni(2014)

Pulitzer ödüllü Carl Sagan’ın yanında Ann Druyan, Steven Soter gibi başarılı isimlerin katkılarıyla kaleme alınan belgesel dizisi, evrenin bilinmeyen ve şaşırtıcı yönleriyle karşılaşmak isteyen sinefiller için harika bir öneri. 🙂

Seval Dağlı

Felsefe mezunu. Araştırmacı. Çok gezer. Çok sever.

One thought on “Genel Kültür Seviyenizi Arttıracak 5 Belgesel

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: