“Kahkaha” Bu Zor Zamanlar İçin En Etkili İlaç Olabilir

Doktorların, hemşirelerin ve terapistlerin bu zor zamanları atlatmamıza yardım etmek için bir reçetesi var: “Biraz kahkaha atmayı denemek”

Baltimore’daki Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bir kardiyolog olan Dr. Michael Miller, mizahın yalnızca dikkat dağıtmak için yapılmış bir eylem olmadığını ve asıl amacın zorluklar karşısında sağlıklı kalmak olduğunu anlatan bir açıklama yaptı.

Dr. Miller, “Aşırı stres, kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler olayların riskini artırır”

İyi bir mizah anlayışına sahip olmak, stresi ve kaygıyı hafifletmek ve bu çalkantılı zamanlarda normallik duygusunu geri getirmek için mükemmel bir yoldur. Dr Miller The New York Times gazetesine yaptığı açıklamada aşırı stresin kalp krizi ve felç gibi rahatsızlıklara sebep olabileceğini vurguladı.

Kahkaha, kan damarlarını gevşeten, kan basıncını düşüren ve pıhtılaşmayı azaltan bir kimyasal olan “nitrik oksit” salgılıyor. 

Japonya’daki yaşlı erkekler ve kadınlar üzerinde yapılan epidemiyolojik bir çalışma , daha çok gülme eğiliminde olanların kardiyovasküler hastalık riskini en az taşıyan insanlar olduğunu doğruladı. 

Norveç’te yapılan bir araştırmaya göre de uzun yıllar yasayan insanların çok sağlıklı bir mizah anlayışına sahip oldukları ortaya çıktı.

Yani gülmek, sanıldığının aksine vücudumuza ciddi anlamda olumlu etki eden bir eylem. Kahkaha atınca mı iyi olacak mışım diye düşünmek yerine bunun bilimsel kanıtlarına bakıp, daha çok ve daha çok gülmemiz gerektiğine inanmamız lazım. Ve doktorların da önerdiği gibi, bu zoe zamanları ancak “daha çok kahkaha” ile atlatabiliriz! 😊

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: