Dünya Üzerinde Bilinen En Derin Nokta: ‘Mariana’

Büyük Okyanus’un batısında, 10.994 metre derinliğinde olan Mariana Çukuru; Endonezya ile Japonya arasında kalan bir noktada yer alıyor. Ve evet, dünyanın en derin çukuru! Bunun yanında 2.542 km uzunluğa 69 km genişliğe sahip.

19.yy sonlarına doğru gerçekleştirilen Challenger seferi ile dünyanın en derin noktası olan Mariana, 1951 senesinde yeryüzünün geri kalanına tanıtılmış oldu. Bu nokta o kadar derin ki; HMS Challenger isimli İngiliz gemisi ile yapılan sefer süresince yaklaşık 4000 yeni canlı türü keşfedilmiş.

1960 yılına gelindiğinde Mariana Çukuru’na ilk defa Batiskaf adlı dalış aracıyla insanlı iniş yapıldı ve 3 saat 15 dakika süren söz konusu inişte rol alan iki cesur isim; Amerikalı asker Teğmen Donald Walsh ile İsviçreli bilim adamı Jacques Piccard oldu.

Ünlü Yönetmen James Cameron ve Unutulmaz Mariana Yolculuğu

25 Mart 2012 yılında kendi tasarladığı Deepsea Challenger isimli dalış aracıyla Mariana çukuruna dalış yapan Cameron, 10.898 metreye kadar iniş yapabilmiş ve bulunduğu derinlikte 3 saat vakit geçirmişti. Mariana derinliğine 2. kez dalış yapan insan olarak uzun bir süre gündemde kalan ünlü yönetmen, çeşitli görüntüler almayı başarmış ve deneyimlediği bu dalış sonrası Deepsea Challenger isimli bir belgesel filmi yayımlamıştı. Bu filmi ile gündemde uzun süre kalan Cameron, daha önce Titanik filminin çekimi içinde batık halde olan Titanik gemisini incelemek üzere Kuzey Atlantik bölgesinde bir dalış gerçekleştirmiş ve 3800 metreye kadar iniş yapabilmişti.

2 saat 36 dakika süren Mariana dalışı sonrası verdiği röportajda; farklı bir deneyim yaşamayı ve farklı canlı türleriyle karşılaşmayı umduğunu ancak bunların hiçbirinin olmadığını söyleyen Cameron; gördüklerinin karidesten bile küçük balıklar olduğunu ifade etmişti.

Mariana Çukuru’na Düşen Türk: Cemil Çakır

Japonya açıklarında bir yük gemisinde bulunan 26 yaşındaki Cemil Çakır, 2013 senesinde Mariana Çukuru’nun yakınlarında suya düştü ve uzun süren aramalara rağmen kendisinden bir daha haber alınamadı.

Denizaltı Kaşifi ‘Victor Vescovo’

Mariana derinliğine dalış yapmayı başaran 3.kişi, bir denizaltı kaşifi olan Victor Vescovo olmuştu. 11.000 km ile o bölgedeki en derin dalışı gerçekleştirerek rekora imza atmış olan kaşif; Mariana Çukuru’nun derinliklerinde şeker ambalajları ile plastik poşetlere rastlamış ve elde ettiği bulgular sebebiyle uzun süre gündemde kalan bir isim olmuştu.

Seval Dağlı

Felsefe mezunu. Araştırmacı. Çok gezer. Çok sever.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: