Sinemanın Başarılı Yönetmenlerinden ‘Kim Ki Duk’ u Tanıyoruz

Sinemanın Güçlü İsimlerinden ‘Kim Ki Duk’

Sinemanın her 3 kişiden birinin adeta vazgeçilmezi olduğunu, hatta ruhların beslenme şekli olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki sinemayı bize böylesine sevdiren yönetmenler & senaristler hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? Bazılarımız yeterince donanımlı olsa da -ki biz onlara sinefil diyoruz- pek çoğumuz yalnızca filmin hissettirdikleri ile ilgilenmeyi tercih ediyor. Bizler bu yazımızda hislerinin kaynağını sorgulamak isteyen izleyicilere, 59 yaşında başarılı bir yönetmen & senarist olan Güney Koreli ‘Kim Ki Duk’ hakkında az da olsa bilgi vermek istedik. Gelin bir bakalım. 🙂

Kimdir Kim Ki Duk?

20 Aralık 1960’ta Kyungsang’ın kuzeyinde bir taşra kasabasında hayata gözlerini açan Duk, 10-11 yaşlarında ailesiyle birlikte Seoul’a yerleşiyor ve orada tarım eğitimi alması için ebeveynleri tarafından ilgili bir okula yazdırılıyor. Ne var ki ailesini yakalayan maddi imkânsızlıklar, eğitimini yarıda bırakmasına sebep oluyor.

Tarım İşçiliğinden Çavuşluğa

20 yaşına kadar işçi olarak çalışan Kim, bu kez askerlikte deneyim kazanmak adına deniz kuvvetlerinde çavuşluk yapmaya başlamış. Beş yıl süren bu askeri deneyimden sonra 1990 yılına gelindiğinde Fransa’ya gitmeyi kafasına koyarak uçak bileti için para. Sebebi ise, orada almak istediği sanat eğitimiydi.

Görsel sanatlara ilgisi olan Duk, Fransa’da hem eğitim alıp hem de yaptığı resimlerle geçimini sağlamaya çalışmış; 3 sene Fransa’da yaşadıktan sonra tekrar doğduğu topraklara, yani Güney Kore’ye dönmüştü.

Doğuştan Gelen Yetenek

Pek çok yönetmen ve senaristin aksine sinema eğitimi almamış olan Kim Ki Duk, kendine has bir tarz yaratarak film senaryosu yazmaya karar vermiş ve yazdığı 2 senaryoyla katılmış olduğu yarışmada ödül almıştı.

Film Kariyerinin İlk Basamağı: ‘Timsah’

1996 yılında sinemaseverlerin beğenisine sunmuş olduğu Timsah adlı film ile beklediği çıkışı yakalayamamıştı. Pusuda bekleyen eleştirmenlerin olumsuz eleştirilerine maruz kalmıştı çünkü.

İki Ödüllü Film: Fedakâr Kız & Boş Ev


2004 yılına gelindiğinde Kim Ki Duk, iki film ile festival seçkileri arasında yerini almayı başarmış ve aldığı ödüllerle sinemaya karşı duruşunu gösterebilme fırsatını yakalayabilmişti.
Toplumlarda ortaya çıkan ahlâkî çöküşlere bir gönderme yaptığı Fedakâr Kız filmi ile Berlin Uluslararası Film Festivalinde, birbirini keşfe çıkan iki insanın arasında var olan diyalogsuz ilişkiyi ele aldığı Boş Ev filmi ile de Venedik Film Festivali’nde ödüle layık görülmüştü.

Günah Çıkarmak İçin Belgesel İyi Bir Yol Olabilir


2011 yılında gösterime girmiş olan Arirang isimli belgesel filmini çekme sebebini anlatırken günah çıkarma isteğini öne sürüyor Duk. Yaşam ve ölüm arasındaki ilişki hakkında sahip olduğu düşünceleri paylaştığı film; ismini Kore halk şarkısı olan Arirang’dan alıyor. Ve bu projesiyle birlikte bir ödüle daha lâyık görülüyor başarılı yönetmen. Şimdi ne ödülü olduğunu soruyorsunuz tabii. Hemen söyleyelim. ‘Cannes Belirli Bir Bakış Ödülü’.

18 Yıla 21 Film

Sizlere ödüllü filmlerinden bahsetmiş olsak da başarılı yönetmenin projeleri bunlardan ibaret değil elbette. 1996’da başlamış olduğu sinema kariyerine 2014’e kadar devam etmiş olan Duk için 21 başarılı filme imza attığını söyleyebiliriz.

Seval Dağlı

Felsefe mezunu. Araştırmacı. Çok gezer. Çok sever.

One thought on “Sinemanın Başarılı Yönetmenlerinden ‘Kim Ki Duk’ u Tanıyoruz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: