Cildinizde Stresli Olduğunuzu Gösteren Beş İşaret

Kış mevsiminin başlangıcında biraz huzursuz hissetmek normaldir. Aklınızdan geçen ne olursa olsun, cildiniz nasıl hissettiğinizi, özellikle de stresli olup olmadığınızı gösteren bir özelliğe sahiptir. İç duygularınızı açığa vurmaktan nasıl kaçınırsınız? Sizi ele verecek bu beş cilt ipucuna dikkat edin.

Donukluk

Hepimiz her gün parlak bir cilde sahip olmayı arzuluyoruz ancak bu her zaman işe yaramıyor. Cildinizin donuk görünmesi, yüzünüzün hacmini kaybetmesi ve ince çizgilerin artarak belirginleşmesi, yüzünüzde stresli olduğunuzu gösteren ilk belirtidir. Aynaya baktığınızda böyle bir tabloyla karşılaşıyorsanız ya derhal bildiğiniz en iyi cilt maskelerini uygulamaya başlayın ya da zihninizde olup bitenleri gözden geçirin.

Yorgun Gözler

Stres gecelerimizi düşünmekle, endişeyle doldurur. Zihnimiz bu denli doluyken uyuyabilmek mümkün müdür? Peki ne olacak güzellik uykumuza? Maalesef böyle bir durumda sabah aynaya baktığımızda bizi karşılayacak olan ilk şey; şişlik ve göz altı torbalarıdır. Depresif veya stresli günlerinizi göz altı torbalarıyla geçirmek istemiyorsanız, uyumak için destek alın. Bunun için başlangıçta sakinleştirici etkisi olan bitki çayları tercih edilebilir.

Kırmızı Yanaklar 

Eğer 80’li yıllarda olsaydık bu görüntü işimize yarayabilirdi. Ancak zaman aktı ve güzellik algımız değişti. Stres , vücutta stres hormonlarını kan dolaşımına salan bir ‘kaç ya da savaş’ tepkisini tetikler. Endişeli duygularımız artmaya başladığında, kılcal damarlarımız genişlemeye başlar ve yüzdeki kan akışının artmasına neden olur. Ve sonuç; kızarık bir yüz! Bunu engellemek için bazı kozmetik ürünler işe yarayabilir. Ama bize sorarsanız, stresinizi yönetmenin hemen bir yolunu bulun deriz.

Akne 

Stresli olduğumuzda hücrelerimiz , “ölü deri hücreleri ve bakterilerle karışarak saç köklerini tıkar ve sivilceye neden olan yağlı bir madde” olan sebum üretir. Yüzünüzü günde on kez yıkamak bile yeterli olmaz kaldı ki bu yüzünüzü kuru ve pul pul bırakır. Bunun yerine günlük yağ dengeleyici maskeler kullanabilirsiniz.

Kuruluk 

Stresli hissettiğimizde cildimiz neden kuru ve pul pul oluyor? Uzmanlar bu konu ile ilgili, “kronik stresin cildin su tutma kabiliyetini azaltan hormon olan kortizolü artırdığını” söylüyor. Bunun için yapılacaklar listesi hazırlamak isterdik ama öyle görünüyor ki, tek çare stresimizi azaltacak bir takım yöntemler geliştirebilmemiz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: