Kadın Destek Uygulaması (KADES) İle Artık Kadınlar ve Çocuklar Daha Güvendeler

KADES uygulaması, son yıllarda giderek artan kadına şiddet olaylarının önüne geçebilmek ve kadınlara yardım edebilmek amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından geliştirilmiş bir uygulama. Eşinden veya bir başkasından şiddet gören ya da şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar, akıllı telefonları üzerinden yapacakları ihbarlarda hızlı bir şekilde bu iş için kurulan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ne ulaşabiliyorlar.

Bu uygulama sayesinde artık tehlikede olduğunuz her an bir tuşla, bulunduğunuz yere polis ekiplerini çağırabileceksiniz.

Uygulamayı Nasıl Kullanacağım?

Öncelikle bir akıllı telefonunuzun olması gerekiyor. Google Play Story veya Apple Store uygulamalarına girerek, ”KADES” uygulamasını indirin. Telefonunuza inen uygulamayı açtığınızda karşınıza çıkacak olan bilgi formunda; TC. numaranız, isim soy isim, doğum yılınız ve telefon numaranız gibi bilgileri içeren bölümleri doldurun. Daha sonra açılan sayfada telefonunuza SMS olarak gönderilen aktivasyon kodunu girin. Bu şekilde uygulamaya kaydolduktan sonra artık yapmanız gereken, kendinizi güvende hissetmediğiniz bir tehlike anında uygulamadaki kırmızı butona dokunmak. Siz bunu yaptığınız anda 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine yardım çağrınız düşecek ve bulunduğunuz yere en yakın ekip veya devriye sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanacaktır.

Önemli Uyarı

Uygulamayı kullanacağınız anda telefonunuzun konum bilgisi kesinlikle açık olmalıdır! Aksi halde nerede olduğunuzu emniyete bildiremezsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: