Saç Tiplerine Göre En Uygun Saç Kesimleri

Saçlarımız en önemli ve doğal aksesuarlarımızdan biridir. Sorunsuz uzayan, dökülmeyen, bakımlı ve havalı görünen saçlar için yapmayacağımız şey yok 😊 Ancak her şeyden önce dikkat etmemiz gereken önemli bir nokta var. Tabi ki ‘’Saç Kesimi’’.

Kesim, saçlarımızın sağlıklı ve havalı görünmesinde hayati önem taşıyor. Ne kadar bakımlı ve iyi görünen saçlarınız olursa olsun doğru kesimi yaptıramadığınız sürece onlara hak ettikleri görünümü kazandıramazsanız. Peki, doğru kesimin hangisi olduğunu nereden bileceğiz?

‘’Saç Kesiminde Saç Tipi Büyük Önem Taşıyor’’

Evet, başlıktan da anladığınız üzere saçınızın türü yani; düz, kıvırcık, kalın veya ince telli olması gibi özellikleri saç kesiminde büyük önem taşıyor. Saç modellerini seçerken bu hassas özelliklere dikkat ederek seçimlerinizi yapmalısınız. Şimdi size kendi kuaförümden bu konuda öğrendiğim bilgileri sırayla anlatacağım. 😘

Düz veya Kıvırcık Olan İnce Telli Saçlar

Orta katlı kesim

Düz veya ince telli saçlara sahip olan herkesin en önemli şikâyetlerinden biri; saçlarının sönük ve cansız görünmesidir. Bu saç tipine sahip olanların ‘’katlı kesimler’’ kullanması saçlarını daha hacimli gösterir. Ayrıca yakıştığını düşünenler için de kâkül kesimi kesinlikle yaptırılmalıdır. Saçlarınızın yapışmasını ve sönük durmasını engelleyecek olan kâküller, sizi daha havalı gösterecektir. Ve genellikle uzun değil de orta boy kesimler yine düz ve ince telli saçları hacimli gösterecek tercihlerden biri olacaktır.

Dalgalı veya Kıvırcık Olan Kalın Telli Saçlar

Kalın telli saçlara sahip olanlar genellikle çok kabarık ve zor şekil alması gibi sebeplerden bu durumdan şikâyetçi olurlar. Hâlbuki bu sizin saç tipinize sahip olmak isteyen kaç düz ve ince telli saçlı kadın var biliyor musunuz? 😂 Ben de onlardan biriyim! Zaten hacimli görünen saçlarınız önereceğim kesimlerle sizi daha etkileyici gösterecek.

Uzun katlı kesim

Öncelikle oval ve uçlarda yoğunlaşan katlı saç kesimleri sizin için çok ideal. Orta boylarda saç kesimlerini kesinlikle yaptırmamalısınız. Çünkü bu saçlarınızı olduğundan daha kabarık ve şekil almaz bir hale getirecektir. Ya çok kısa ya da tam uzun modeller tercih etmelisiniz. Tabi, eğer saçlarınız çok asi ise çok kısa kesimlerden de uzak durmalısınız. Katlı kesimler ideal ama kat boyu kesinlikle çok dipten başlamamalı. Saçların uçlarında yoğun olmalıdır.

Asimetrik Bob Kesim

Ben illa kısa istiyorum diyenler için de ‘’Asimetrik Bob Kesim’’ önerebilirim. En ideal kesim tarzı bu sizin için. Bir de ‘’V’’ veya ‘’Yaprak Kesim’’ olarak bilinen saç kesimi de saçların kabarıklığını alır.

V-Yaprak Kesim

Düz Olan Kalın Telli Saçlar

Aslında en şanslı gruplardan birisiniz. Çünkü saçlarınız hakkında tek şikâyetiniz elektriklenmesi ve yoğun olduğu için ağırlık yapıyor olmasıdır. Öncelikle zaten düz ve kalın telli olduğu için her kesimi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, elektriğini almak için biraz ‘’Hindistan Cevizi Yağı’’ kullanmaktır. Kısa veya uzun, katlı veya düz hangi tür kesimi kullanırsanız kullanın saçlarınız sizi zaten havalı gösterecektir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: