Burun Estetiği Hakkında En Çok Merak Edilenler

Yüzümüzün tam ortasında bulunan ve çıkık bir şekle sahip olan burun, orantıyı ve dengeyi belirleyen yüzdeki en önemli organdır. Ondaki küçük bir şekil bozukluğu bile göze çarpabilir. Burun aynı zamanda yüzdeki göz gibi diğer yumuşak organları korumakla görevlidir ve bu yüzden en fazla hasarı o görür.

Gerek burundaki sağlık problemlerine bağlı olsun gerek estetik açıdan olsun burun ameliyatları (rinoplasti) en sık tercih edilen ameliyatlardır.

Her yıl, binlerce kişi en çok da kadınlar estetik açıdan kendini daha iyi ve daha güzel görmek adına bıçak altına yatıyor. Bugün burun ameliyatlarında inanılmaz bir artış var ve bu artışta Türkiye ilk sıralardadır.

Peki burun estetik ameliyatları ağrılı mıdır? Burun ne zaman tamamen iyileşir? Açık ameliyat mı yoksa kapalı ameliyat mı daha iyidir? Burunla ilgili tüm merak edilenleri binlerce burun ameliyatı gerçekleştiren başarılı Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Op. Dr. Feyzi Meşe yanıtladı.

Burun ameliyatları neden yapılır?

Op. Dr. Feyzi Meşe, burun ameliyatlarının nefes sıkıntısı gibi sağlık nedenlerinin yanı sıra estetik kaygıyla da çok sık tercih edildiğini söylüyor. Burun ameliyatlarında belli bir yaşa gelmek de önemli çünkü burundaki bütün dokuların gelişmiş olması gerek. Erkekler daha erkeksi burun tercih ederken ,kadınlar daha feminen ve gösterişli burunlar tercih ediyor.

Yeni trend doğal burunlar!

Burun ameliyatlarında tercihler değişiyor. Op. Dr Feyzi Meşe, eskiden daha kalkık ve daha kavisli burunlarını tercih edilirken son zamanlarda bu trendin değiştiğini, tek tip burun görüntüsünden ziyade yüze uyumlu daha doğal burunların ilgi çektiğini söylüyor.

Açık ameliyat mı? Kapalı ameliyat mı?

Eğer burnun içinde ciddi sağlık problemleri yoksa kapalı ameliyatın tercih edilebileceğini söyleyen Meşe, açık ameliyatlarda burnun bütün problemlerinin net görüleceğini ve bu yüzden daha garanti bir yöntem olduğunun altını çiziyor.

Kapalı burun ameliyatında iyileşme daha hızlıdır ancak açık ameliyatlarda değişen yöntemler, ilerleyen teknoloji bu farkı kapatıyor.

Burun estetiği öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Bu ameliyatlarda en önemli noktalardan biri doktorunuzla uyum içerisinde olmanızdır. Op. Dr. Meşe, hastaların ne istediğini bilmek ve hastayı tatmin edecek doğrultuda kararlar alınması gerektiğini ve hastaya karşı gerçekçi olmanın önemini vurguluyor.

Sigara estetik ameliyatlarda en büyük düşman!

Bu ameliyat öncesinde ve sonrasında doktorun verdiği süreç doğrultusunda sigarayı bırakmak iyileşme hızı açısından çok önemlidir. Ameliyat sonrası hasta sigara içmeye devam ederse yüzündeki morluklar daha geç iyileşecek ve burundaki ödem de daha geç inecektir. Ameliyatın hemen sonrasında düzenli bir buz masajı morlukların geçmesi ya da en az miktarda oluşması açısından çok önemlidir. Yine ameliyat sonrası ağır sporlardan kaçınmalı ve burnu riske atacak hareketler yapılmamalıdır.

Burun ameliyatlarında en merak edilen sorulardan biri; “Şişlik ne zaman iner?”

Meşe bu konuda hastaların sabırlı olması gerektiğini ve iyileşme hızının da yüzde oluşan morluklar gibi kişiden kişiye değiştiğini bildirdi. Bununla birlikte hastalar, minimum 3 gün max. 3 haftaya kadar morluk ve şişliklerden kurtuluyor. Burun şeklinin tam oturma süreci ise, 6 ay ve 1 yıl arasında değişiyor.

Burun estetiği olacaklar öncelikle yüzüne gidecek burnu ve hekimini çok iyi seçmeli. Bu ameliyatlarda yöntemler artık eskisi kadar ağrılı ve zor değil.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: