DUYUNCA ÇOK ŞAŞIRACAĞINIZ 10 GERÇEK

Herkese merhaba. Bugün sizler için dünyada var olan sonsuz bilgi havuzundan ilginç bulacağınızı düşündüğümüz birkaç şaşırtıcı gerçeğin listesini hazırladık.

Gerçekten bilmediğimiz o kadar çok şey var ki! Ben denk geldikçe sizler için böyle tatlı listeler hazırlamaya devam edeceğim. Şimdilik, gelin bu 10 hayret veren gerçekleri öğrenelim!

1)Altı yaşında bir çocuk günde ortalama 300 kez gülerken yetişkinlerde bu sayı 15-100 arasındadır.

Gülmek, stresi azaltan en çabasız yöntemdir. Gelin görün ki, çocukken günde 300 kez gülüyorken, yetişkin olduğumuzda bu sayı maksimum 100 olabiliyor. Bunun sebebi ise yaş aldıkça hayatın insan üzerine yüklediği sorumlulukların, gülme eylemini unutturacak kadar artmasıdır. E o halde biz de bu oranı bir gün dengeleyebilmek umuduyla diyelim…

2)Dünyanın en geniş yolu olan Brezilya’daki Anıtsal Eksen’de 160 araba yan yana gidebilir.

Hayal edebildiniz mi?

3)Dünyanın en eski sakızı 9.000 yaşındadır.

Binlerce yıl önce insanlar doğal haliyle sakız çiğniyorlardı. Antik dönemde sakızın en yaygın tipi ağaç reçine topakları, çeşitli tatlı otları, yaprakları, tahılları ve mumlardı. Geçtiğimiz yıllarda İsveçli bir arkeolog tarafından üç adet huş ağacı reçinesinin 9000 yaşında olduğu belirlendi.

4)İnsanlar, yılda ortalama 5 milyon kez nefes alırlar.

Nefes alma oranı bazı durumlarda değişebilir. İnsanlar fiziksel aktivite yaptıklarında yani vücutlarını zorladıklarında kaslara daha fazla oksijen gitmesi için nefes alıp verme sıklıkları artacaktır. Ama ortalamaya vurulduğunda bir insanın ömründe 5 milyon kez nefes aldığı tespit edilmiştir.

5)İnsanlar 300 kemikle doğarlar; yetişkin olduklarında ise bu sayı 206’ya düşer.

İnsanın gelişim sürecinde doğduğu andan itibaren sahip olunan hücre ve kemik sayısı azalır. Bebekler 300 kemikle doğarken yetişkinlik döneminde bu sayı 206’ya düşer. Yani, vücuttan tam 94 adet kemik azalır.

6)Bir yılda basılan Monopoly paralarının sayısı, dünya genelinde basılan gerçek para sayısından daha fazla.

Monopoly’nin dünyanın en sevilen oyunu olduğunu bilmemize rağmen bu gerçek ‘’Vay be!’’ dedirtiyor.

7)Yunanistan’ın milli marşı, 158 dörtlükten oluşur. Ülkede tüm marşı ezbere bilen yoktur.

Yunanistan’ın milli marşı bu haliyle dünyanın en uzun marşı olma özelliğine sahiptir.

8)Bir kerevizi yemek için harcanan kalori, kerevizin kendi kalorisinden daha fazladır.

İngiltere’de yapılan bir deney sonucunda kerevizin vücuda alındığı andan itibaren, içinde bulunduğu kalorinin iki katını yaktığı tespit edildi.

9)Oxford sözlüğüne göre, en uzun İngilizce kelime bir hastalık ismi olan “pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis” dir.

Bu kelime, Oxford sözlüğünde bir akciğer hastalığını tanımlamak için kullanılıyor.

10) Everest’te 200’ün üzerinde ceset bulunuyor ve bu cesetler dağcılar tarafından varış noktaları olarak kullanılıyor.

Dünyanın en yüksek zirvesi olan Himalayalar üzerindeki Everest Dağı’nda 200 ceset olduğu biliniyor. Everest dağına tırmanma girişiminde bulunan her 10 kişiden biri zirve yolunda hayatını kaybederken, şu ana kadar 200 kadar kişinin geri dönemediği belirlendi.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: