Şans Çiçeği Kokina Evlerimizi Süslemeye Başladı

Her yıl Aralık ayında çiçekçi tezgahlarını süsleyen kırmızı çiçeklerin hikayesi de ona yüklenen anlamlar da oldukça merak uyandırıcı. Kırmızının binbir tonu ile yeni yılın simgesi olarak karşımıza çıkan o çiçeğin adı; Kokina. Dünyanın her yerinde aynı zamanda çıkıyor. Çiçeklerin görülmeye başladığı ortak tarih Aralık ayına denk geldiğinden ”yeni yıl çiçeği” olarak anılıyor.

Tezgahlara Gelene Kadar Çok Büyük Emek Sarf Ediliyor

Kokina çiçeğinin toplanması ve bir araya getirilmesi oldukça zor. Hem çıktığı mevsim gereği hava şartlarının zor olması hem de yapraklarının etrafında bulunan dikenleri, çiçeğin yapımını zorlaştırıyor. İstanbul’un Kadıköy ilçesinde bulunan çiçeklerle bu konu hakkında konuştuk. Bize, kokinaların tezgahlara gelene kadar ne gibi süreçlerden geçtiğini detaylarıyla anlattılar. Bakın, onları bizim gördüğümüz şekle getirene kadar neler yapıyorlarmış:

Her sene yılbaşından iki ay önce şehre yakın dağlık bölgelerden ya da ormanlardan bu çiçeğin yeşil yapraklarını topluyorlar. Yaprakların her biri dikenli olduğu için toplarken elleri yara oluyor. Ama yine de toplamaya devam ediyorlar. Kasım ayına gelindiğinde de adı ‘Sincan’ olan kırmızı meyveleri toplayıp, bu ikisini iplerle birbirine bağlayarak demet haline getiriyorlar. Bir kokina demetinin yapımı ise 3 gün sürüyormuş.

Şans Getirdiğine İnanılıyor

Çok eskilerden beri kokina çiçeği ile ilgili değişik rivayetler bulunduğu söyleniliyor. Bunlardan en bilineni ise ”şans getirdiğine” dair anlatılan rivayetler. İnanışa göre; kokina girdiği her eve şans getiriyor. Ve eğer bir yıl boyunca yapraklarını dökmeden tazeliğini korursa bu, tutulan dileklerin kabul olacağına dair bir işaret sayılıyor. Bazı inanışlara göre de kişinin ev sahibi olacağının işareti olduğu düşünülüyor.

Biz Enerjisine Bakalım

Kokina için başka birçok inanış ve hikayeler bulunuyor tabi ama hiçbir şey için olmasa bile renklerinin canlılığı ve hazırlanırken verilen emeğin karşılığı olsun diye bile alınabilir. Hem kim bilir, belki şans da getirir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: