Kahvaltı Tutkunları İçin Yeni Bir Alternatif: ‘Bulut Yumurta’

Yeniliklere sıcacık kucağını açan, renkli kişiliğiyle etrafına pozitif enerjiler saçan okurlarım için yeni bir içeriğim var. 🙂

‘Nedir?’ dediğinizi duyar gibiyim. Hemen söyleyeyim. ‘Bulut yumurta akımı’. Evet, doğru duydun! 🙂

Pek çoğumuzun tutkunu olduğu kahvaltı öğününe yepyeni bir soluk katan bulut yumurta akımının bir süredir yayılmakta olduğunu daha önce duymamış olabilirsiniz. Ancak dert etmeyin. Benim de henüz haberim oldu derhal denemelere başladım. Sonuç, benim açımdan tabii ki korkunç. 🙂 Bu yüzden işin pratiğine dair fotoğraflar paylaşmayı şimdilik bir kenara bırakacağım. 🙂 Gelelim bulut yumurta akımının açıklamasına…

Güney Kore’de oluşturulmuş bu tarif tüm dünyada ‘soufflé omlette’ ismiyle biliniyor ve pek çok mutfağın göz bebeği haline gelmiş durumda. Peki nasıl yapılıyor bulut omlet?

Tarifteki en önemli nokta, yumurtanın sarı ve beyazının pişirilme öncesinde ayrılması. Farklı kaplara alınan yumurta sarıları ve akının ayrı ayrı pişirilmesi gerekiyor.

Detaylar kısaca şu şekilde:

  • Ayrı kaba alınan 2 yumurta akı koyu bir kıvama gelinceye kadar çırpılıyor ve ardından parmesan peyniri ilave ediliyor. Peynirin yumurta akıyla harmanlanması için kaba eklediğimiz parmesanı spatula yardımıyla yavaşça, görüntüyü tahrip etmeyecek şekilde karıştırıyoruz.
  • Yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisine hazırlamış olduğumuz yumurta akı ve peynir karışımını iki omlet elde edecek şekilde – ya da ne kadar elde etmek istiyorsanız- aralarında boşluk bırakarak yerleştiriyoruz. Görselimizin bulutu anımsatmasını istediğimiz için kaşık yardımıyla yavaşça o şekli vermeye çalışıyoruz. Ve karışımların  ortasında hafifçe çukur oluşturuyoruz. Ardından tepsiyi 200 derecede ısıtılmış fırına yerleştirerek 3 dakika kadar pişiriyoruz.
  • Pişmiş olan karışımın ortasındaki çukurlara yumurta sarılarını nazikçe ekliyoruz ve bir 3 dk daha pişmesi için tekrar fırına yerleştiriyoruz.

Bize lazım olan ikinci 3 dakikayı da geride bıraktıktan sonra nihayet afiyetle tüketeceğimiz kısmı deneyimliyoruz. Son part benim tecrübe edemediğim bir part oldu ama umarım bu tarifi okuyanlar işin en güzel bölümü olan ‘afiyetle tüketme’ seviyesine ulaşabilir. 🙂

O zaman afiyet olsun diyelim mi? 🙂

Seval Dağlı

Felsefe mezunu. Araştırmacı. Çok gezer. Çok sever.

One thought on “Kahvaltı Tutkunları İçin Yeni Bir Alternatif: ‘Bulut Yumurta’

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: