Daha Sağlıklı Bir Yıl İçin 2020’nin En Güzel Alışkanlıklarını 2021’e Uyarlayın

Hayatınızın son 365 gününe bakmak için bir dakikanızı ayırın. Bundan yıllar sonra, 2020 hakkında konuşurken hangi hikayeleri anlatacaksınız? Belki her anıyla unutmak isteyeceğimiz bir yıldı 2020. Ama psikologlar bunun tam tersini söylüyor. Geriye bakmanın deneyimlerimizi pekiştireceğini ve yola daha bilinçli devam etmemize yardımcı olacağını ifade ediyorlar. Bu sayede belki başladığınızı fark etmediğiniz ”gizli” olumlu alışkanlıklarınızın olduğunu bile keşfedebilirsiniz.

Stanford Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Sağlık Psikoloğu olan Kelly McGonigal, ”Kendimizi yeterince takdir ettiğimizi düşünmüyorum” diyerek, yaşadığımız bu zor yılı nasıl dirençle atlattığımızı ve birçok kazanımlarımızın olduğunu ama bunu görmek istemediğimizi söylüyor.

Yeni Yıl İçin Geleneksel Karar Alma Eylemini Bırakıyoruz

Her yeni yılda kendimize bir dolu yapılacaklar listesi hazırlar ama bunun neredeyse hiçbirini yapamadan o yıla veda ederiz. Bu sene yeni yıl kararları almak yerine 2020’deki başarılarımızı ya da kayıplarımızı yeni yıla yansıtmak en sağlıklı tercih olacaktır. Hayatın değişeceğini söyleyen sihirli düşünceleri bırakıp, kazandığımız olumlu alışkanlıkları geliştirerek yaşamımızı daha kaliteli bir hale getirmeliyiz.

Minnettarlık İfadelerini Çoğaltın

2020’de en minnettar hissettiğimiz grup, sağlık çalışanlarıydı. Bunun dışında tüm önlemlere uyan duyarlı diğer insanlar… Onlara yaptıkları için teşekkür etmek, minnettar olduğumuzu ifade etmek bizi daha çok güçlendirdi. Bundan sonra bu gücü arttırmak için yaşamımızda bizim için fedakarlık gösteren ve duyarlı olan herkese minnet duygularımızı ifade etmekten çekinmememiz, daha güçlü bir yıl geçirmemize olanak sağlayacaktır.

Sağlığınız İçin Mücadele Edin

Sizin ve çevrenizin sağlığına iyi geleceğini düşündüğünüz eylemleri gerçekleştirmeye devam edin. 2020’de en çok odaklandığımız şeylerden biri tabi ki buydu. Sağlığımız. Benim, onun ve ötekinin sağlığı… 2021 yılında da bağışıklığımızı güçlü tutmak için yapmayı öğrendiğimiz her şeyi yapmaya devam edebiliriz. Virüs gider, bağışıklığımız kalır. 🙂

Şefkat Göstermeyi Bırakmayın

Geride bıraktığımız yılda en çok şefkat göstermeyi ve diğerinin sağlığı için de endişelenmeyi öğrendik. Bunu aynı duyarlılıkla sürdürmeyi başarabilirsek 2021 ve sonrası bugünden çok daha yardımsever ve duyarlı insanlarla dolu bir yıl olacaktır.

Küçük Planlar Yapmanın Tam Vakti

Bu sene erken tatil rezervasyonları yapmak yerine ”Yarın nasıl daha iyi bir gün olabilir?” diye düşünmenin tam vakti! Yapacağınız en uzak plan gelecek hafta sonu için olmalı.

Neyin Önemli Olduğunu Tanımlayın

Daha önceki yıllarda hayatınızda önem sırası belirli olmaksızın birçok şeye öncelik verdiniz. Hem de en önemli olanı, ”kendinizi” unutarak… Artık, önem sıranızın en üst basamağında yer almanızın zamanıdır. Sahip olduklarınızı hayati önemlerine göre sıralamayı da ihmal etmeyin.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: