Müziğin Sağlığımız Üzerindeki Etkileri

Müziğin insanlarda yarattığı duygu değişimini hepimiz biliyoruz. Bu değişim pek çoğumuzu müzikle bütünleştiriyor ve adeta bağımlısı olmamıza yol açıyor. Peki, bizlerde yarattığı farklı ruh halleri dışında müziğin sağlığımıza olan etkileri hakkında ne biliyoruz? Gelin bu sorunun cevabına detaylarıyla birlikte değinelim.😊

Kalbin Gıdası Müzik

Yapılan araştırmalar, müziğin kalp ritminde değişikliğe neden olduğunu öne sürüyor. Hipertansiyonu olan insanların müzik tedavisi yöntemiyle kan basıncının ve kalp atış hızının düşürüldüğü, bir başka kanıtlanmış bilgi. Müziğin kalbe etkisi öylesine güçlü ki; cerrahi operasyonlarda hastanın kalp ritmini düzenlemek için yöntem olarak klasik müzik dinletisine başvuruluyor.

Vücudun Bağışıklığını Arttırıyor


Michigan Üniversitesi’nin araştırmalarına göre yalnızca 14 dakika gibi kısa bir süre müzik dinlemek bireyin bağışıklığını güçlendirmeye büyük oranda katkı sağlıyor.

Hafızayı Canlı Tutuyor


İnsan zekâsıyla ilişki içinde olan müzik, bireyin anılarının canlı kalmasını sağlıyor. Bu nedenle hafıza kaybı yaşayan insanlar üzerinde tedavi olarak sıklıkla ‘müzik terapisi’ uygulanıyor.

Enstrüman Aleti Çalmak Zihin Gelişimini Etkiliyor


Çoğu insan dinleyici olmanın ötesine geçmek ister. Ve bu istek, o kişiyi enstrüman çalmak ya da beste yapmak gibi birtakım eylemlere yönlendirir. Bu eylemlerden enstrüman aleti çalmayı tercih eden insanların yaşadığı psikolojik gelişim yadsınamaz. Ancak müziğin katkısı bununla sınırlı değil. Enstrüman aleti çalan bireyler üzerinde yapılan araştırmalar; zihinde birtakım fonksiyonel değişimlerin ortaya çıktığını ve bunun yanında işitsel-motor sistemler arasındaki bağın güçlendiğini de ortaya koyuyor.

Yaşlılığın Olumsuz Etkilerinin En Aza İndirilmesine Katkı Sağlıyor

Enstrüman aleti çalmak, yaş alan bireylerin beyin hücrelerinin işlevselliğinin sürdürülmesine olanak sağlıyor. Zihnin fonksiyonel yapısını koruduğu için yaşlılığın ortaya çıkarabileceği olumsuzluklar da en aza indirgenmiş oluyor.

Özetle; ruhun gıdası olarak bilinen müziği aynı zamanda bedenin gıdası olarak nitelendirmek yerinde olabilir. 😍🎈

Seval Dağlı

Felsefe mezunu. Araştırmacı. Çok gezer. Çok sever.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: