2020’ye Mizahî Bir Yaklaşım: Death to 2020

Herkese selam. 👋🤗

Bugün, henüz izleme fırsatı bulabildiğim bir Netflix belgeseli olan ‘Death to 2020’ incelemesi ile geldim. 😍

Öncelikle belgeseli önyargı ve tereddüt dolu bir zihinle izlemeye başladığımı söylemek istiyorum. Sebebi ise çok açık. 2020’nin ne denli yıpratıcı olduğu malum ve bir özet niteliğindeki bu belgeseli izleyip izlememek arasında çok fazla gidip geldim. Sonunda ne mi oldu? Tabii ki merakıma yenik düştüm ve kendimi filmi izlerken buldum. 🤩

Yalnızca 70 dakika süren film, hayranı olduğum Black Mirror dizisinin yaratıcısı Charlie Brooker’ın üstlendiği bir yapım. Filmi açtığım an öğrendiğim bu önemli detaydan sonra belgeseli izlemek için farklı bir sebep aramama gerek kalmadı. 😊

Ardımızda bıraktığımız 2020’yi mizahî bir yaklaşım ile ele alan ‘Death to 2020’, insanı boğmadan ve hatta ara ara gülümseterek bu korkunç seneyi özetleyebilmenin bir yolu olarak seçilmiş.

Film, Ocak 2020’de patlak vermeye başlayan ve senenin sonuna kadar ardalanan pek çok olaya değiniyor. İranlı Komutan Kasım Süleymani’nin ölümü, Brexit Anlaşması, Avustralya yangınları, George Floyd’un öldürülmesi, ABD seçimleri ve daha pek çok konu farklı bakış acılarıyla ele alınıyor. 

Bazen içinde bulunduğumuz çağa dair önemli detayları görmezden gelebiliyoruz. Yaşamın kargaşasında ve git gide artan benmerkezcilik etrafında şekillenen bu tutum, pek şaşırtıcı değil tabii. Omuzlandığı olumsuzluklar yüzünden 2020’yi görmek istemeyenler, karantina sürecinde içe dönüş felsefesine takılıp kalan ve bu süreçte etrafına karşı tüm duyularını kapatanlar ya da bu seneyi travmatik bir anı olarak zihninde besleyenler için ‘Death to 2020’, 21. yüzyıl konseptli puzzle’ın önemli bir bölümü olan 2020’yi komedi etkinliği havasında ekrana taşımış.

Yalnızca bu pozitif yaklaşım için bile izlenmeye değer. 👏 Göz atmanızı tavsiye ederim. 👍
İyi seyirler. 😊🎬📽

Seval Dağlı

Felsefe mezunu. Araştırmacı. Çok gezer. Çok sever.

One thought on “2020’ye Mizahî Bir Yaklaşım: Death to 2020

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: