Bağışıklığa İyi Gelen Bitki Çayları

Mevsim dengelerinin değiştiği, hastalıkların yaygın bir hal aldığı şu dönemlerde ihtiyacımız olan en mühim iki şey: Zinde kalmak ve bunu yaparken olabildiğince doğal yöntemlere başvurmak. Peki, bağışıklığımızı nasıl koruyabiliriz? Uzmanlara göre bitki çayları bağışıklık sistemimizi korumada oldukça etkili.

Maviname ekibi olarak, bunu ögrenir öğrenmez sizin için bağışıklığa destek olabilecek birbirinden sağlıklı bitki çayları hakkında derin bir araştırma yaptık. İşte faydalı olması açısından ilk beşe giren bitki çayları…

Gölgede Kuruttuğunuz Kiraz Sapları İşinize Yarayabilir

Kötü kolesterolün önüne geçen kiraz sapı aynı zamanda vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olur. Kirazları yedikten sonra saplarını çöpe atmak yerine kurutup, daha sonra çay olarak tüketebilirsiniz. Bir avuç kurutulmuş kiraz sapını yarım litre suya ekleyip 6-7 dakika kısık ateşte kaynattıktan sonra soğumasını beklemeden süzebilir, ardından içebilirsiniz.

Şifa Kaynağı: ‘Zencefil’

Ateş düşürücü ve soğuk algınlığını giderici özelliğiyle bilinen zencefili tüketmeniz için hastalanmanızagerek yok. Gün aşırı tüketildiği takdirde bağışıklığınızın güçlenmesine yardımcı olur. İnce ince doğranan taze zencefili kaynattıktan sonra tercihinize bağlı olarak içine limon, çubuk tarçın, portakal kabuğu ekleyebilir ve demlenmesi için 4-5 dakika kadar bekledikten sonra afiyetle içebilirsiniz.

Boğaz Enfeksiyonlarına Doğal Çözüm: ‘Ada Çayı’

Ada çayı, içinde barındırdığı ‘cineol’ yağı nedeniyle enfeksiyonların giderilmesinde büyük rol oynuyor. Bunun yanında öksürük için de etkin bir koruyucu olan ada çayı, gün aşırı tüketildiği takdirde bağışıklığın güçlü kalmasına olanak sağlıyor. Hazırlanışı ise çok basit.

Yaklaşık bir bardak sıcak suyun içine bir tatlı kaşığı ada çayını ekleyip 3-4 dakika demlenmesine izin verdikten sonra afiyetle tüketebilirsiniz. Bunun yanında hazırladığınız çayın ılımasını bekleyip daha sonra enfeksiyon için gargara yapabilirsiniz.

Papatya Çayının Güçlü Etkileri

Papatya çayı, barındırdığı ‘apigenin’ isimli maddeden dolayı kadınların regl döneminde ağrılarının dinmesine olanak sağlıyor. Tok karnına içildiği takdirde mide ülserine karşı koruyucu bir rol üstlenen papatya çayı, bağışıklığın güçlenmesinde de çok etkili. Bu bitkiyi çay olarak tüketmek için; bir tatlı kaşığı kurutulmuş papatya çiçeğini bir bardak sıcak suda yaklaşık 3-5 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır.

Geleneksel Grip Tedavimiz: ‘Ihlamur’

Öksürüğü azaltmaya yardımcı olan ıhlamur, aynı zamanda iltihapları da gideriyor. Vücut direncini arttırdığı için gribe yakalananların ilk tercihi olan ıhlamur, çok güçlü bir doğal tedavi yöntemi. Stres ve uykusuzlukla baş edebilen bu bitki yaklaşık 5 dakika sıcak suda bekletildikten sonra tüketilmeli. İsteğe bağlı; defneyaprağı, karanfil ve çubuk tarçın gibi ek malzemeler de ekleyebilirsiniz.

Seval Dağlı

Felsefe mezunu. Araştırmacı. Çok gezer. Çok sever.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: