Odeabank’tan Eşit Masallar

“Biz eşit bir geleceğe inanıyoruz” diyen Odeabank, Can Yayınları işbirliği ile son zamanların en önemli sosyal sorumluluk projesi olan, “Eşit Masallar” projesini hayata geçirdi. Çocukların kadın erkek eşitliğini küçük yaşta kavramaları ve eşit bir toplumda büyümeleri için hayata
geçirilen projede, yıllardır bildiğimiz 3 klasik masal olan Rapunzel, Kırmızı Başlıklı Kız ve Sindirella yeniden yorumlandı.

Odeabank proje görseli

Pamuk Prenses’e bir cadı elma verdi, çaresizce onu bir prensin öpmesini bekledi. Sindirella hep acılar çekti, tek kurtuluş yolu kendini prense beğendirmekti. Kırmızı Başlıklı Kız çok saftı kurda inandı ama kurt onu bir lokmada midesine attı.

Peki Başka Masallar Mümkün Olamaz Mı?

Odeabank proje görseli

Odeabank yayıadığı manifestoda şu soruları soruyor: Bir ülkede zeki, gözü kara prensesler ve tıpkı onlar gibi cesur, iyi kalpli prensler yaşayamaz mı? Üvey anneler hep kötü mü olmalı? Prensesler hep prenslerini beklemek zorunda mı ya da prenslerin tek görevi prensesleri kurtarmak mı?

Bu rolleri değiştirirsek, toplumdaki roller de değişir. Çünkü kadın-erkek eşitliği kavramı, küçük yaşta gelişir.

Yeni Yorumuyla Sindirella, Kırmızı Başlıklı Kız ve Rapunzel

Odeabank proje görseli

Odeabank ve Can Yayınları iş birliğinde gerçekleştirilen projede Sindirella, Kırmızı Başlıklı Kız ve Rapunzel masalları, psikolog Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk’un içerik danışmanlığında, çağdaş Türk edebiyatı yazarları Gamze Arslan, Mevsim Yenice ve Murat Gülsoy tarafından Sindirella’nın Bilmecesi, Kırmızı Başlıklı Kız ve Rapunzel isimleri ile tekrar kaleme alındı. Masal kitaplarının illüstrasyonu da Sena Karakaş, Göktuğ Karahan ve Cemre Arslan tarafından yapıldı. Aileler masal kitaplarına ücretsiz olarak tüm Odeabank şubelerinden; dijital ve sesli kitaplara ise odeabank.com.tr üzerinden ulaşabilecek.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: