En Büyük Tutkumuz Çaya Dair..

En sıcak sohbetlerimizin vazgeçilmezidir çay! En büyük dert ortağıdır. Yoksa bile misafire ikram edecek bir şey varlığıyla gönül hoşluğudur. Sudan sonra en çok tüketilen çayda ilk sıra ise Türkiye’ye aittir. Koyu muhabbeti sevdiğimizden midir bilinmez ama çayı da en çok biz seviyoruz. Genel anlamda baktığımızda ise çayı soğuk havası nedeniyle en çok Doğu illeri tüketiyor. Peki günün yorgunluğunu atmanın, soğuk kış aylarında ısınmanın kaynağı olan çay tutkusunun bir miktarı olmalı mı?

Tek başına içildiği gibi kahvaltılarımızın da tamamlayıcısı olan, kek, kurabiye, poğaça ve daha sayamadığımız birçok şeye yakışan siyah çayın faydaları ve zararlarını sizin için derledik.

Çay Tam Anlamıyla Bir Manganez Kaynağıdır

Bazı mineraller için önemli bir kaynak olan çay manganez, flor ve potasyum açısından zengindir. Çay tam anlamıyla bir manganez kaynağıdır.

Manganez; kalsiyum emilimi, kemik gelişimi ve sağlığı, proteinlerin sentezlenmesi, besinlerin enerjiye dönüştürülmesi için gerekli olan bir mineraldir. Kan şekerini düzenler.

Çayın Faydaları

Stresi Azaltıyor

Çay, sağlıklı hücrelere zarar verebilecek oksidatif stresi önlemeye çalışan antioksidanlar içerir. Uzmanlar çay içtikten sonra hasta olanlar da dahil kişilerin kendisini daha iyi hissettiğini söylüyor.

Kalbi Korur

Çay, kan damarlarının anormal işleyişini tersine çevirir. Kalp hastalarında kroner arter (atardamar) fonksiyon bozukluklarının önüne geçer.

Diyabeti (şeker hastalığını) önlüyor

Siyah çaydaki bileşenler glisemik indeksini düşürücü özelliğe sahiptir. Bu sebeple şeker hastalığını önlediği bilinmektedir.

Kanser Riskini Azaltıyor

Yapılan bir araştırma; siyah çayın prostat,meme ve akciğer kanserine karşı savaşçıl olabileceğini öne sürüyor. Kadınlarda sık görülen yumurta kanseri riskini azaltabileceği ihtimalleri de var.

Enerjiyi Artırır

Yüksek kafein miktarıyla çay, kan akışını hızlandırırken, beynin fonksiyonlarını da güçlendiriyor.

Yüksek tansiyonu, yüksek kolesterolü de kontrol altına alabilen çay, anti bakteriyel özeliği ile ağız sağlığına da iyi geliyor.

Bunca Faydasının Yanında Zararları da Var Tabi…

Çay aşırı tüketildiği taktirde enerjiyi uykusuzluğa ve bu nedenle kaygı bozukluklarına çevirebilir.


Çayın içerisinde bulunan kafein günlük olarak alınması gereken miktarın üzerinde alınırsa sindirim sistemini uyararak ishale ve kabızlık gibi problemlere yol açabilir.

Diyabete iyi gelen çay fazla tüketildiği taktirde aksine insülin direncini artırır.


Yüksek miktarda tüketildiğinde yemek borusu kanserine kadar yol açabilecek zararları mevcuttur.

Dişlerin sararmasına yol açar.

Çay, henüz her şey bitmedi demektir…

Cezmi Ersöz

Ama bu kente gelirsen unutma beni ara. Sana bir çay ve temiz yaralar ısmarlarım.

Osman Konuk

Yazımızı bu güzel alıntılarla bitirelim dedik. Siz çay hakkında ne düşünüyorsunuz? Olmazsa olmaz diyenlerden misiniz? 😊

2 thoughts on “En Büyük Tutkumuz Çaya Dair..

  • 23 Ocak 2021 tarihinde, saat 20:13
    Permalink

    Çok güzel bir yazı olmuş😍 emeginize sağlık

  • 23 Ocak 2021 tarihinde, saat 20:43
    Permalink

    Cook teşekkürler 💕

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: