Dev Çizimleriyle Birlikteliğe Çağrı Yapan Grafiti Ustası Saype

İsviçreli grafiti sanatçısı Saype’ın dev çizimleriyle ülke ülke gezerek dünyaya yardımlaşma, nezaket ve birliktelik çağırısı yaptığını biliyor muydunuz?

Zihinlerde var olan duvarları sanatla yıkmaya çalışan Saype, 2012 yılından bu yana yepyeni bir sanatsal yaklaşım geliştirdi. İsviçreli sanatçı Guillame Legros arazi sanatı, sokak sanatı ve graffiti arasında gezinen devasa boyutta işler üretiyor. Ve bu işleri üretirken kullandığı tema; toplumsal sorunlara dikkati çekiyor.

Cape Town/ Photo by Saype

Sembolik olarak dünyanın en büyük insan zincirini oluşturmak isteyen Saype, birkaç yıldır Beyond Walls (Duvarların Ötesinde) projesi için dünyanın farklı noktalarını geziyor. Kendi üretimi olan biyolojik olarak parçalanabilir boya ile çimlerin üzerine çizdiği tokalaşan iki el figürü çizerek dünyanın en büyük insan zincirini oluşturmayı amaçlıyor. Grafiti ustasının bu proje için Paris’te başlayan macerası hala devam etmekte.

Torino/ Photo by Saype

Paris’ten sonra sırasıyla Andore, Cenevre, Berlin, Ouagadougou, Yamoussoukro, Torino ve Cape Town’a giden Saype’ın bundan önceki durağı ise İstanbul’du!

İstanbul/ Photo by Saype

İstanbul’da devasa çizimini geçtiğimiz yıl gerçekleştiren sanatçı, her insanın yaşama hakkı olduğunu ve bir arada olmanın önemini vurguluyor.

İstanbul/ Photo by Saype

Bunlarla birlikte birçok sergi, sanat eseri ve projenin sahibi olan ve tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başaran Saype, yeni bir kara sanatı hareketinin öncüsü olarak kabul ediliyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: