Sürdürülebilir Moda Anlayışı Dünyayı Kurtarabilir

Modern zamanların en popüler kavramlarından biri olan ”sürdürülebilirlik” kavramı; devamlılığa olanak vermek anlamına gelir. Peki sizce, yaşamın her alanına yakıştırdığımız sürdürülebilirlik kavramını modaya uyarlayarak dünyayı kurtarabilir miyiz? Yaratıcı moda markaları ve tüketicilerin cevabı; Evet!

Restore jeans

Doğal ürünler kullanarak, geri dönüştürülebilen ve yeniden üretilebilen kıyafet üreten birçok marka şimdilerde bu uygulamayı yaygınlaştırmak için çalışıyor. Özellikle Jean ‘in ilk kez üretildiği 1800’lerin ikinci yarısından bu yana en çok tüketilen tekstil ürünü olma özelliğini taşıyor. Moda endüstrisinde kullanılan pamuğun büyük kısmı ise denim kumaşı üretmek için kullanılıyor. Sentetik hammaddelerin üretimi çevre açısından çok büyük sorunlar yaratıyor olsa da giyinme amacıyla kullanılan en eski hammaddelerden biri olan pamuğun yüksek miktarlarda üretimi de çevre açısından büyük zararlar oluşturan süreçlerden biridir.

Bir jean üretmek için tüketilen su 10.000 litreyi bulabiliyor. Satın aldığınız her sentetik, pamuklu veya denim ürünler, üretim sürecine ek bir karbon ayak izi bırakıyor.

Neyse ki Artık Doğa Dostu ve Sürdürülebilirliği Sağlayan Bir Moda Anlayışı Var

Moda alanında sürdürülebilir tercihler yapabilmek için bu alanda ürün geliştiren markalara çok ihtiyacımız var. Ülkemizde sayıları az olmakla beraber bu alanda çalışmalar yapan giyim markaları mevcut. Giyim alışverişlerimizi yaparken daha bilinçli tercihler yapabilmek ve bu alandaki çalışmalara katkı sağlayabilmek adına bu markaları tanımak ve giyim rotamıza eklemek de çok önemli. Ben sizin için kendi deneyimlediğim birkaç markayı yazacağım ama bu alanda hizmet veren daha birçok marka olduğunu ve onları keşfetmenizi tavsiye ediyorum.

Satsuma

Satsuma

Geleneksel doğal boyama ile ilgili giyim ürünleri sunuyor. 2016 yılında boyama uygulamasını geliştirerek soğuk boyama yöntemine geçiş yaptı. Ürünlerinde ise sadece organik koton kullanıyor. “Dünya ile tekrar bağlarını kur, daha rafine ve sorumlu bir şekilde giyinme deneyimi yaşa” diyor.

Kapbula

Kapbula

Burası organik bir bebek giyim markası. Anne babalar için eşsiz bir tercih olacaktır. Ayrıca yerel üretimi ve kadın girişimcileri çok destekliyorlar.

Lar Studıo

Lar Studio

Lar Studıo’nun çok farklı tasarımları var. Üstelik bunları doğal kumaşları kullanarak yapıyorlar. 2017 yılında İstanbul tabanlı kuruldu. Kullandıkları farklı sembollerle kıyafetler üzerinde çeşitli hikayeler yaratıyorlar. Farklı bir tarz edinmek isteyenler için keşfedilmesi gereken bir marka olduğunu düşünüyorum.

Dor Raw Luxury

Dor Raw Luxury

Dor, bir Akdeniz markası. İnsana ve doğaya uyumlu sade ve uzun ömürlü giysiler sunuyor. Akdeniz tarzını sevenler için de birebir.

Restore Jeans

Restore jeans

Mücadelenin zengin ve fakir arasında değil ahmaklar ve ekolojik bilinci olanlar arasında olması gerektiği görüşünü savunan marka, doğa mücadelesi veren aktivistler tarafından kuruldu. En temel ihtiyaçlarımızdan biri olan olan ‘’giyinmek’’ aynı zamanda en büyük tüketim alanlarımızdan biri ve bizim en çok bu alanda koruma ve kurtarma yoluna gitmemiz gerektiğini savunuyorlar. Restore, tüketim zincirinin dışında bırakılmış denim ürünleri modası geçmeyen formlarda baştan tasarlayarak yalnızca ‘’ kişiye özel ‘’ giyinme deneyimini amaçlayan bir atıksız yeniden üretim projesidir.

Reflect Studıo

Reflect Studio

Reflect, ”Modayı sosyal etki için bir araca dönüştürüyoruz” diyor ve odağına insanı alan yeni ve sürdürülebilir bir tasarım anlayışı sunuyor. Sorumlu üretim, organik koton kullanımı, sınırlı üretim ve sorumlu tüketim markanın sürdürülebilirlik ile ilgili değerleri arasında.

Markalar ile ilgili detaylar ve satış noktaları ile ilgili bilgiler  için web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: