Mutlu Olmaktan Korkuyorsanız Çerofobik Olabilirsiniz

Genel olarak bakıldığında, mutluluk ve esenliğin tatmin edici bir yaşam için temel şeyler olduğu düşünülür. Bu sebeple mutluluk arayışı, neredeyse hepimizin hayatlarının odak noktası oldu. Peki, ya hem mutluluğu arayıp hem de mutlu olmaktan korkuyorsak? Eğer mutlu olmaktan korktuğunuzu düşünüyorsanız dikkat edin, Çerofobik olabilirsiniz!

“Mutluluğun Devam Etmeme veya Hemen Bozulma İhtimali Korkutuyor”

Yunanca ‘chairo’ teriminden gelen ve ‘sevinmek’ anlamına gelen çerofobi terimi, mutluluktan tiksinme veya korku olarak tanımlanıyor. Şu anda Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı (DSM-5) kapsamında klinik bir bozukluk olarak tanınmasa da yapılan birçok çalışma, çerofobinin varlığını bilimsel olarak doğrulamaya başladı.

Çerofobi ile yaşayan insanlar, mutluluğun getireceği güzel duygulardan değil, o o duyguların hemen biteceğinden korkarlar. Hatta “Çok güldüm başıma bir şey gelecek” veya “Çok gülen çok ağlarmış” gibi inanışlara sahip kimseler varsa çerofobileri olabilir. Özetle Çerofobik bireyler, mutlu olmaktan endişe eder ve onlara mutluluk getirecek her türlü faaliyetten kaçınırlar.

“Mutluluk Korkusunun En Temel Sebebi Geçmişte Yaşanılan Travmalar”

Çerofobi, genellikle, bir kişinin geçmişte fiziksel veya duygusal travmatik bir olay yaşamış olmasından dolayı ortaya çıkıyor. İçine kapanık birinin çerofobi yaşama olasılığı daha yüksektir. İçine kapanık, kişiler genellikle düşünceli ve çekingen olarak görülürler. Grup ortamlarında, gürültülü yerlerde ve çok sayıda insanın olduğu yerlerde kendilerini korkmuş veya rahatsız hissedebilirler.

Çerofobik Bireylerin Yapmaktan Kaçındığı Eylemler

•Parti, konser veya benzeri bir etkinliklere gitmekten hoşlanmazlar. Daha çok tek başına evde vakit geçirmeyi tercih ederler.

•Onlara daha olumlu bir yaşam vaadeden fırsatları reddederler. Örnegin; devamlı bir sahil kasabasına gitmeyi hayal edip, bunu yapmaktan çekinmek ve hatta önüne çıkan fırsatları bir bahane ile reddetmek. Burada kurulu düzenin var, orada hayat kurmak kolay olacak mı gibi bahaneler üretirler.

•Uzun süreli tatil planından kaçınırlar.

•Çok eğlenceli olacağını düşündükleri aktivitelere katılmazlar.

Bende Çerofobi Olduğunu Fark Ettim Ama Çözümü Nedir?

Araştırmalar, çoğu zaman mutlu olma yeteneğinin doğuştan olduğunu gösteriyor. Ancak bu durum, mutluluk genine sahip değilsiniz diye kötü bir hayat süreceksiniz anlamına gelmiyor.

Dikkat ve  farkındalık, bu konuyla ilgili en sihirli sözcükler. Bunun nedeni, mesela aşık olmaktan veya çocuk gibi hissetmekten bizi alıkoyan düşünce biçimi ve alışkanlıkları farkında olmadan devam ettirmemiz. Halbuki büyük mutlulukları besleyen şey günlük küçük farkındalıklardır.

Uzun bir kışın ardından gelen baharın tatlı havasını, sabahları içinize çektiğiniz sıcak kahve kokusunu veya teninize vuran güneşin sıcaklığını fark etmekle başlayabilirsiniz. Tüm bunlar ve fark edemediğimiz daha bir çok detay, mutlu hissetmek ve mutlu kalmak için yeterli. Mutluluktan korkmama alışkanlığını geliştirmek için de. 😊

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: