Yoksulluk İçinde Cömert Kalabilen İnsanların Olduğu Yer: Kenya

Cömertlik! Böyle okununca yalnızca bir kelime değil mi? Ama eyleme geçirildiğinde bir milleti birleştiren, onları birarada tutan kollektif bir güce sahip oluyor. Bunun en somut örneği ise Kenya’da yaşanıyor.Bu kelime, İngiliz yönetiminden sonra Kenya’yı birleştirdi, ulusu kendi kaderini belirleme yoluna koydu ve Kenya’yı sonsuza dek değiştirdi.

Uzun süredir devam eden bir Kenya geleneği olan “Harambee”

Ülkenin ahlaki pusulasında derinlemesine kökleşmiş bir tür, kendi kendine yardım olayıdır. Kelime, Kenya’nın ulusal dili olan Kiswahili’de “hepsi bir arada” anlamına geliyor. Ülkenin resmi sloganıdır. Ülkenin arması üzerinde görünür ve toplumu bireyin önüne yerleştirme kavramını kapsar.

Genel olarak, bir harambee, bir bağış toplama olayından duygusal desteğe ve basit bir iyiliğe kadar her şey olabilir.

Harambee Nasıl İşliyor?

Bir kişi düğün, eğitim fırsatı, ciddi hastalık veya akrabasının cenazesi gibi önemli bir geçiş töreni veya yaşam olayıyla karşı karşıya kaldığında kısacası yardıma ihtiyaç duyduğunda, yaşlı bir aile üyesi veya kabile lideriyle iletişime geçer. Bu lider daha sonra diğer yaşlılarla bir toplantı yapar ve konu toplumun gücünü garanti edecek kadar önemli görülüyorsa, sorunu bireyin ailesi, arkadaşları ve iş arkadaşlarıyla paylaşıp harambee organize eder. Katılanlar genellikle para, hizmet gibi duygusal ve fiziksel desteğe katkıda bulunurlar. Karşılığında da hiçbir şey beklemezler.

Kenya’nın ikinci başkanı Daniel Arap Moi, 1978-2002 yılları arasındaki başkanlığı sırasında sık sık harambee’yi kitleleri bir araya getirmek ve okullar inşa etmek, tüm okul çocuklarına bedava süt sağlamak, ormansızlaşmayı tersine çevirmek için ağaç dikmek ve toprak erozyonunu durdurmak için gabyonlar inşa etmek amacıyla kullanmıştır.

2003 yılında da “Harambee” bir yasa tasarısı olarak kabul edildi.

Orada o günden bu güne cömertlik, yardımseverlik yani harambee yasa haline gelmiş ve halkı birbirine karşılıksız yardım etmeye, birarada tutmaya olanak sağlamıştır. Kenya, bu sebeple dünyada nadir bulunan cömertliğin, yasalara dayandırıldığı ve eyleme geçirildiği tek ülkedir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: