İnsanın Doğasına Dair: Circle (Çember)

Herkese keyifli pazarlar!❤ Bugün sizin için yepyeni bir film önerisiyle geldim.💃💃 Yepyeni diyorum çünkü filmi henüz izleyebildim.🤫 Sözünü ettiğim yapım: Circle(Çember)

Beni en etkileyen yapımlar arasında üst sıralara çıkmayı başarmış, insanı inanılmaz geren ama bir o kadar da zihni düşünsel yolculuğa çıkaran etkileyici filmlerden biri!

İsterseniz gelin, vakit kayetmeden incelemeye başlayalım!😊🙏🎞

Karanlık bir odanın içinde, ürkütücü ve adeta ölüm köprüsü görevi gören bir çember! Ve bu çemberin etrafında konumlanmış, yaklaşık 50 farklı kişi! Peki, onları bu odaya getiren güç ve her birini özel kılan şey nedir?

Çemberin etrafında ölüm korkusuyla bekleyen bu grup, infaz edilmek üzere yakalanmış ve her biri, ölmesi gereken diğer kişiler hakkında karar vermek zorunda! Çünkü çaresizlik içinde bekleyen bu insanların tek isteği nefes almaya devam edebilmek!

Karanlık odada her şey kontrol altında gibi. Çemberin ardındaki gizli sistem tarafından belirlenen bir kural var. O da şu: Ölümü hak ettiğini düşündüğün kişiye oy ver!

Ne var ki her biri yaşamak istiyor ve bu durum haklı olarak tepkilerinde ben merkezciliği öne çıkarıyor. Elinde hayatta kalma isteğinden başka hiçbir şey olmayan bir insanın vereceği kararı, ruh halindeki ve davranışlarındaki değişikliği 1 buçuk saat boyunca izletiyor bize Circle. Diğer bir deyişle, insanın doğasından bir parça olan ve zor koşullar altında ortaya çıkan birtakım yansımaları izletiyor da diyebiliriz.

Gruptaki insanlar bu sistemin kontrolü altından çıkmayı başarmak için ellerinden geleni yapsalar da pek işe yaramıyor ve geriye tek bir seçenek kalıyor. Birbirlerini tanıyabilmek için kısaca hayatlarından bahsetmek ve bu sayede kimin iyi, kimin kötü olduğuna kanaat getirmek! Bunu yaparken de dikkate aldıkları bazı kriterler var. Aslında bu kriterler, hayatın içinde sıklıkla karşılaştığımız yargıların kaynağı ile aynı.

Gruptaki her bir insan milliyetçilik, ırkçılık, cinsel tercihler, dini inançlar, cinsiyetçilik ve daha benzeri önemsiz detayları merkeze alarak ortak bir ön yargıda buluşmaya çalışıyor. Ne var ki, kimin ölüp kimin yaşayacağına dair karar verme üzerine kurulu bu karanlık oyunda işler pek de tahmin ettikleri gibi gitmiyor.

Çemberin etrafında hayatta kalabilen insan sayısı azaldıkça sağduyu da aynı oranda azalıyor. Hem de en korkunç şekilde!

Filmin merkezindeki eylem, yani insanların kişisel yargılarıyla bir başkasının hayatı hakkında karara varmaya çalışması bana çok sevdiğim eski bir filmi hatırlattı. Küçük bir odanın içinde, yargılanmakta olan bir adamın suçlu olup olmadığına kanaat getirmek üzere toplanan 12 Kızgın Adam’ı. Bu yüzden şunu söyleyebilirim ki, Circle, tek mekânda geçen filmleri seven sinefiller için oldukça doğru bir seçim!✅❤


Aaron Hann ve Mario Miscione tarafından yazılıp yönetilen 2015 Amerikan bilim kurgu psikolojik-gerilim filmi Circle, aynı zamanda üzerine düşünülmesi gereken derinlikte bir yapım! İçinde bolca metaforik öğeler barındıran Netflix işi Çember, beyin fırtınası yapmak isteyenleriniz için harika bir seçim olabilir! 📽😊💙

Keyifli seyirler. 📽💃😊

Not: Spoiler verdiğimi düşünmüş olabilirsiniz ama filmi izlediğinizde aslında hiçbir şey anlatmadığımı göreceksiniz. ❤😋

Seval Dağlı

Felsefe mezunu. Araştırmacı. Çok gezer. Çok sever.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: