İnsana ‘Yok Artık’ Dedirten Birbirinden İlginç Tabular

Dünyadaki kültür lokomotifinin farklı noktalarında yaşamakta olan biz insanlar, ayrı ayrı inançları zihnimizde barındırırız. Kimine göre ruhu besleyen bir kaynak görevi gören bu “tabu” kuyusu, bir başkasına göre tamamen saçmalık.

Sen ne düşünürsün bilemeyiz ama sözünü ettiğimiz bu inançları listelemek ve sahip olduğun bilgi okyanusuna bir bardak su eklemek isteriz. 😊 Hazırsan “yok artık” dedirten bu inançları listelediğimiz yazıya birlikte göz atmaya başlayalım. 🙏

Ukrayna’da geçerli olan “çicek sayısının önemi” seni biraz şaşırtabilir. Eğer bir yakınına çiçek alıyorsan, çiçek sayısının 3, 5, 7, 11 gibi tek sayılardan oluşmasına dikkat etmen gerekir. Çünkü çift sayıdaki çiçekler yalnızca cenazelere götürülüyor.

Bir Uzak Doğu restoranında yemek yedikten sonra “waribashi” isimli çubukları tabağın yan tarafına koymalısın. Çünkü çubukları yemek kabının üzerine koyarsan bu kötü şansın geleceğine işarettir.

Mısır’da bir yerde yemek yenildiğinde tuz ilave etmek, o yiyeceğin beğenilmediğinin göstergesi olarak kabul ediliyor.

Bayraklarının cennetten geldiğini düşünen Danimarkalılar, geceleri bayrağın gönderde durmasına izin vermezler. Çünkü bayrağı gece gönderde tutmak -onlara göre- şeytanı selamlamak anlamına geliyor.

Bulgaristan’da bir kadın eğer masanın kenarına oturursa bu eylemi, henüz evlenecek birini bulamadığının göstergesi olarak kabul edilir.

Perşembe ya da cumartesi günü kesilen saçların iyi şans getireceğine inanılan Hindistan’da, yine aynı günlerde tırnak kesmek uğursuzluğun habercisi olarak kabul ediliyor.

Güney Kore’de ölen kişilerin ismi kırmızı kalemle yazılıyor. Eğer yaşayan birinin adı kırmızı kalemle yazılırsa o kişiye ölümün geleceğine dair bir inanç doğuyor.

Almanya’da su dolu bir bardak ile kadeh kaldırmamaya özen göstermeni tavsiye ederiz. Çünkü bu hareket, karşındaki kişinin ölmesini istediğinin bir göstergesi olarak kabul edilir. 😊

Seval Dağlı

Felsefe mezunu. Araştırmacı. Çok gezer. Çok sever.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: