Yakın Geleceğin Vazgeçilmezi Olacak 4 Meslek

Bildiğimiz gibi, teknolojik gelişmelerin beraberinde getirdiği dijital dönüşüm, bilgi çağında yepyeni mesleklerin var olmasını zorunlu kılıyor.

Bilinen meslekler kendi içinde değişime giderken yaşamlarımızda ortaya çıkan bazı ihtiyaçların dolaylı yoldan ya da direkt olarak giderilmesine yardımcı olacak, yeni iş kolları doğuyor.

İşte bu yazımda yakın gelecekte epey popüler olacağı düşünülen bu mesleklerin birkaçına sizin için değindim. Hadi, incelemeye başlayalım. 😊

Çöp Mühendisliği

Çevreye bırakılan atıkların enerjiye dönüştürülmesini sağlayarak doğa ile aramızda barış ortamı yaratacak bir iş insanı, çöp mühendisi! Aslında bu meslek için uzak geleceğe bakmaya gerek yok. Şu an bile bazı üniversitelerde bu alanda donanımlı mühendisler yetiştirilmesi için eğitimler veriliyor.

Blockchain (Blok Zinciri) Uzmanı

Uzmanların en az internet kadar büyük bir atılım olarak nitelendirdiği, veri kayıt sistemi olan Blockchain, sigortacılık- finans-siber-güvenlik- sanayi gibi sektörlerde büyük avantajlar sağlıyor. Verilerin ya da para transferlerinin güvenliğini sağlayan Blockchain teknolojisinde mesleki yer edinmek üzere yaratıcı zihinlere gelecekte çok fazla ihtiyaç duyulacağı öngörülüyor.

Sentetik Biyoloji Uzmanı

Tükenmesi olası besinleri vücudumuzla buluşturmaya devam edebilmemiz için laboratuvar şartlarında sentetik besin üretiminden sorumlu olacak biyoloji uzmanları, gelecekte oldukça popüler bir role sahip olabilirler.

Veri Güvenliği Uzmanı

Yakın gelecekte siber saldırılara daha fazla maruz kalınma ihtimali söz konusu! Bunun önüne geçebilmek için ise veri güvenliğinden sorumlu olacak profesyonellere ihtiyaç var! Bilişim alanındaki suçların günden güne artması bize şunu gösteriyor ki ‘Veri Güvenliği Uzmanlığı’ ve bunun yanında ‘Veri Dedektifliği’ gibi meslekler, en fazla tercih edilecek iş kolları arasında yer alabilir.

Seval Dağlı

Felsefe mezunu. Araştırmacı. Çok gezer. Çok sever.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: