Ruhunuzla Bağlantı Kurmanızı Sağlayacak Bir Teknik: Mindfulness

Modern çağın en popüler kelimesi olan “farkındalık” kelimesini oldukça sık duyuyoruz. Peki, onu deneyimlemek adına ne yapıyoruz? Farkında olmak deyince yalnızca olma hali mi yoksa onu yaşama hali mi daha cazip?

Mindfulness, yani farkındalık tam olarak budur. Geniş tanımıyla farkındalık, dikkatinizi dağıtmadan veya yargılamadan düşüncelerinizin ve duygularınızın farkında olarak, o anda nasıl tam olarak var olacağınızı ve meşgul olacağınızı öğrenme fikridir.

Yeni Tanıştığımız Bir Tanım, Farkındalık Meditasyonu

Burada farkında olma halini deneyimlemek’ anahtar cümlemiz. Hangimiz bunu ne kadar başarıyor bilemiyoruz ama bildiğimiz bir şey var ki o da farkındalığı deneyimlemenin hiç de zor olmadığı…

Farkındalık meditasyonu, size yarışan düşünceleri yavaşlatmayı, olumsuzlukları bırakıp hem zihninizi hem de bedeninizi sakinleştirmeyi öğreten bir zihinsel eğitim uygulamasıdır.

Tamamen “şimdiye” odaklanmayı içeren bir zihinsel durumdur. Duygu ve düşüncelerinizi fark ettiğinizde doğal olarak düşüncelerinizi ve hislerinizi yargılamadan kabul edebilirsiniz.

Uygulaması İse Oldukça Basit…

Teknikler değişebilir, ancak genel olarak farkındalık meditasyonu derin nefes almayı ve beden, zihin farkındalığını içerir. Farkındalık meditasyonu yapmak için bir ortam hazırlığı gerektirmez (mumlara, uçucu yağlara veya mantralara ihtiyaç duymazsanız). Başlamak için ihtiyacınız olan tek şey; oturmak için rahat bir yer, üç ila beş dakikalık boş zaman ve tüm yargılamalardan arınmış bir zihindir.

Önce Rahatlayın

Sakin ve rahat bir yer bulun. Bir sandalyeye veya yere başınız, boynunuz ve sırtınız düz ama sert olmayacak şekilde oturun. Dikkatinizin dağılmaması için rahat ve bol giysiler giymeniz de yararlıdır.

Zamanlayıcı Ayarlayın

Bir alarm kurmak sizin için daha iyi olacaktır. Bu, meditasyon sürecinde zamanı düşünmenizi engeller. Zihniniz daha serbest çalışır.

Sadece Nefesinize Odaklanın

Nefes alırken vücudunuza giren ve çıkan hava hissine uyum sağlayarak nefesinizin farkında olun. Karnınızın yükselip alçaldığını ve havanın burun deliklerinize girip ağzınızdan çıktığını hissedin. Her nefesin nasıl değiştiğine ve bir öncekinin diğerinden ne kadar farklı olduğuna dikkat edin.

Düşüncelerinizi Fark Edin

En önemlisi de bu. Amaç, düşüncelerinizi durdurmak değil, düşüncelere “tanıklık” ederek daha rahat dinlenmektir. Aklınıza düşünceler geldiğinde, onları görmezden gelmeyin veya bastırmayın. Onlar öylece orada dursunlar. Düşüncelerinize dışardan bakmayı deneyin.

Kendini Yeniden Hatırla ve Kendine Geri Dön

Meditasyon sırasında düşüncelerinize dışardan bakmak yerine onlara kapıldığınızı ve onlara odaklandığınızı fark ettiğinizde telaş yapmayın. Ve sakince yeniden nefesinize dönün. Yani, kendinize.

Tüm Bunlar Size Ne Kazandıracak?

Farkındalık meditasyonunu düzenli yaptığını taktirde; stresiniz azalacak, depresyona girme ihtimaliniz ortadan kalkacak, bağışıklığınız güçlenecek ve daha iyi uyuyacaksınız. En önemlisi de her zamankinden çok daha hafif ve pozitif hissedeceksiniz. Bu da ağırlıklı olarak olumlu şeyler düşünmenizi sağlayacak ve kendinize çektiğiniz bu olumlu enerji yaşamınızı hayal ettiğini ölçüde şekillendirecek.

One thought on “Ruhunuzla Bağlantı Kurmanızı Sağlayacak Bir Teknik: Mindfulness

  • 4 Mart 2021 tarihinde, saat 23:10
    Permalink

    Merhaba, beni takip eder misin?🤗

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: