Toplumun Psikolojisi Hakkında Fikir Veren Çok Satan Kitaplar

Sizin bu hafta okumaktan hoşlandığınız kitaplar hangileri oldu? Yazarlarımızdan Merve Dağlı, geçtiğimiz haftanın çok satılan kitaplarını derledi ve liste hakkında yorumlarını Maviname editörleriyle paylaştı.

Geride Bıraktığımız Hafta Çok Satan İlk 10 Kitap

-Doğan Cüceloğlu/Var Mısın? Güçlü Bir Yaşam İçin Öneriler
-Esra Ezmeci/Kadınlar Sıcak Erkekler Soğuk Sever
-George Orwell/Hayvan Çiftliği
-Kiran Millwood Hargrave/Kadınlar Adası
-Jose Saramago/Körlük
-Piraye/Seyir
-Madeline Miller/Ben Kirke
-Murat Ağırel/Parsel Parsel
-Kinsun/Pes Etme Mucizeler Yolda
-Grigory Petrov/Beyaz Zambaklar Ülkesinde

“Çok Satan Kitap Listeleri Toplumun Ruh Sağlığının En Önemli Göstergelerinden Biridir”

“Görünen o ki kişisel gelişim kitaplarına rağbet artmış durumda. Bu durum toplumun psikolojisi açısından endişe verici olsa da okuma oranlarının arttığı bir gerçek. Okumak güzeldir ancak neden ağırlıkla yönlendirilme ihtiyacı duyduğumuz kitapları okuduğumuzu sorgulamamız gerekiyor.”

“Toplumun ruhsal dengelerini anlayabilmeniz için çok satan kitaplara bakmanız yeterli olacaktır. Burada listenin distopik, siyasi kitaplar ve kişisel gelişim kitaplarından oluştuğunu görüyoruz. Demek ki son zamanlarda hem farkındalık düzeyimiz artmış hem siyasi olaylara farklı bakış açılarını merak eder olmuş hem de kendi öz benliğimizle ilgili yönlendirilme ihtiyacı hisseder olmuşuz.”

“Doğan Cüceloğlu’nun vefatıyla birlikte kitaplarının ilk sıralara yerleşmesi ise beni biraz üzdü. Çünkü listelerden inmemesi gereken kitaplar yazdığını çok daha önce kabul edebilir ve ona şu anki satış rakamlarını yaşarken gösterebilirdik. Elbette ki onu tanıyan ve bilen çoktu ama ölümünden önce sokağa çıkıp insanlara sorsaydınız ne yazık ki 3 kişiden biri “Tanımıyorum!” diyecekti. Şimdi listelerde ilk sıralara gelmesini oldukça manidar ve üzücü buluyorum.”

“Kişisel gelişim kitaplarına yönelmek tabi ki oldukça iyi ve faydalı bir yönelimdir. Ancak burada şu noktaya değinmemiz gerek: kitap okuduğumuz kadar psikologlara veya işinin ehli olan yaşam koçlarına da başvurmamız gerekir. Çünkü çoğumuz bazen herkes bunu okuduğu için alıp okuyor kitabı ama ağırlıkla yazarının kim olduğuna bakılmıyor.”

“Yani yetkinliğinden bihaber olduğunuz yazarların kitaplarını okumak konusunda iki kere düşünmenizi öneririm. Neyse ki listede yer alan yazarlarimiz alanında oldukça deneyimli insanlar. Ama öyle olmayabilirlerdi..”

One thought on “Toplumun Psikolojisi Hakkında Fikir Veren Çok Satan Kitaplar

  • 9 Mart 2021 tarihinde, saat 15:34
    Permalink

    Lütfen beni takip eder misin😊

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: