Tasarımlarıyla Dikkat Çeken Mimarî Yapılar

Mimarî tasarım meraklıları burada mı?😍

Dünya üzerinde yaratıcı tasarımıyla insanı zamanın ötesine götüren o kadar çok yapı var ki! 🏯 Genellikle ödüllü mimarların zihin ürünü olan bu yapılar arasında bazıları akıllara durgunluk verecek kadar etkileyici!🎉

İşte, özgün konseptiyle mimariye öncü olmaya devam eden 10 yapı!

La Sagrada Familia – Barselona, İspanya

Mimar Antoni Gaudi tarafından tasarlanan La Sagrada Familia, dünyanın en ilginç 10 mimarisi arasında yer alıyor. UNESCO tarafından 1984 yılında Dünya Mirası olarak ilan edilen yapı halk arasında ”bitmeyen kilise” olarak adlandırılıyor.

Lou Ruvo Center for Brain Health – Las Vegas, Amerika

Bu ilginç yapı, Pritzker Mimarlık Ödülü sahibi olan Kanadalı mimar Frank Gehry’e ait! Las Vegas’da yer alan yapının inşası için 70 milyon dolar harcandığı öne sürülüyor.


Heydar Aliyev Centre – Bakü, Azerbaycan

Bir başka ilgi çekici yapı olan Heydar Aliyev Centre, Zaza Hadid tarafından tasarlanmış. Kendisinin Pritzker Mimarlık Ödülü’nü kazanan ilk kadın mimar olduğunu da eklemeden geçmeyelim. 🙏🌼 Geleceği temsil ettiği düşünülen yapı bugün kültür merkezi olarak kullanılıyor.

National Centre for the Performing Arts – Pekin, Çin

Fransız mimar Paul Andreu tarafından tasarlanmış olan Ulusal Gösteri Sanatları Merkezi, Asya’nın en büyük tiyatro kompleksi olarak işlevini sürdürüyor.


Church of Hallgrimur – Reykjavik, İzlanda

74.5 metre yüksekliğe sahip olan Hallgrimur Kilisesi, ülkenin en büyük kilisesi olarak biliniyor. Yapı, ismini İzlandalı din adamı Hallgrimur Petursson’dan almış.


Lotus Temple – New Delhi, Hindistan

Fariborz Sahba tarafından tasarlanan lotus görünümlü yapının ihtişamı hayranlık uyandıracak kadar fazla! 🌺


Cube House – Hollanda

Mimar Piet Blom tarafından 1977 senesinde inşa edilen 45 derece eğilmiş küp evler şeklinde Rotterdam’da karşımıza çıkıyor.


WonderWorks – Pigeon Forge, Amerika

Pigeon Forge’da yer alan WonderWorks, ters dönmüş görünümüyle şaşkınlık uyandırıyor. Tıpkı dış görüntüsünde olduğu gibi içeride de her şey ters! Yerde olmasını beklediğimiz her detay, sizi tavanda karşılıyor. 😋🎈


House Attack – Avusturya

Tasarımı heykeltraş Erwin Wurm’ a ait olan yapı, Viyana’da yer alan Museum Moderner Kunst’un tepesine gökten düşmüş gibi! İlk bakışta göz yanılsaması olduğunu düşünebilirsiniz ancak yapı her bir detayıyla orada! 😉

Longaberner-ABD

Tahtadan yapılmış ve dünyanın en büyük piknik sepeti olan bu yapı, ABD’de yer alan ilginç yapılardan bir tanesi! 😊

Seval Dağlı

Felsefe mezunu. Araştırmacı. Çok gezer. Çok sever.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: