Dünyaca Ünlü Dehalar Hakkında İlginç Bilgiler

Dünyaya iz bırakmış olan, ismini sıkça duyduğumuz dehalar hakkında ne kadar bilgiye sahibiz?🔍🎈

Pablo Picasso’dan Da Vinci’ye, Edgar Allan Poe’dan Hemingway’e, sanata yön vermiş pek çok dehayı hepimiz genel hatlarıyla tanıyoruz. Peki, söz konusu onların gizli kalmış özellikleri olduğunda neler söyleyebiliriz?😊

Bu yazımda pek çok sanatçıya ilham olmuş ölümsüz dehaların az bilinen yönlerini sizin için kaleme aldım.✒ Hadi, incelemeye başlayalım. 😍

Arabaları Bir Silah Olarak Gören ‘Ray Douglas Bradbury’

Edebiyat camiasında korku ve fantezi türünü en iyi şekilde yaşatmış yazarlardan biri, Ray Bradbury! Geçirdiği bir trafik kazasından sonra yaşadığı travma sebebiyle araçları güçlü birer silah olarak nitelendirmeye başlamış. Ancak kazanın etkileri bununla sınırlı değil. Tam 3 yıl boyunca psikolojik açıdan yolda yürümekte güçlük çekmiş olan yazar, adımlarını ağaçlardan ve duvarlardan destek alarak atıyormuş.

Edgar Allan Poe’nun Karanlık Eğitimi

Amerikalı yazar Poe’nun, eğitimini bir mezarlıkta, ölülerin arasında aldığını biliyor muydunuz? Evet, kaldığı yatılı okulda dersler tam olarak bu şekilde işleniyormuş. Matematik ve beden eğitimi dersleri, okulunun hemen yanında bulunan mezarlıkta işleniyor ve öğrencilerden mezar kazarak vücutlarını geliştirmeleri, mezar taşlarında yazan doğum-ölüm tarihlerinden ölünün yaşını hesaplamaları isteniyormuş. Kulağa biraz ürpertici geliyor.

Biz Onu Yıllarca ‘Pablo Picasso’ Olarak Tanıdık

Yıllar boyu tablolarını hayranlıkla inceledik, hayatını araştırdık, ona dair pek çok bilgi edindik. Ancak bunu yaparken isminin ardındaki detayı atlamış olabiliriz. Ünlü ressamın adı, sandığımız gibi iki kelimeden değil, 23 kelimeden oluşuyor. Nasıl mı? ‘Pablo Diego Jose Francisco de Paula Juan Nepomuceno Maria de los Remedios Cipriano de La Santisima Trinidad Martyr Patricio Clito Ruiz y Picasso’.

Tutturulması İmkânsız ‘Rembrandth Siyahı’

Hollandalı ressam ‘Rembrandth Harmenszoon van Rijn’, ışığın ve gölgelerin ressamı olarak tanınıyor. Ve bugüne değin tablolarında kullandığı siyahın tonu, başka hiçbir ressam tarafından tutturulamamış, hatta bilgisayarlarda denenmesine rağmen başarılı olunamamıştır.

Kuşları Serbest Bırakan ‘Da Vinci’

Filozof, ressam, matematikçi, astronom, mimar, mühendis, müzisyen ve daha pek çok unvan… Kısacası bir deha olan Leonardo Da Vinci aynı zamanda vejetaryen ve hayvan hakları savunucusuydu. Bu yüzden olsa gerek; kafesteki kuşları satın alıp ardından onları özgür bırakıyordu.

Ruhunu Şeytana Satan Virtüöz ‘Niccolo Paganini’

Paganini için, onu dinleyenlerin öne sürdüğü bir tabirdi ‘Şeytanın Oğlu’. Gerekçe olarak ise şunu söylüyorlardı: ‘Bir kemandan bu kadar iyi sesler çıkması mümkün değil.’ Ne var ki onun böylesine iyi bir virtüöz olmasının sebebi sahip olduğu Marfan Sendromu’ndan kaynaklı parmaklarının gereğinden fazla uzun ve esnek olması, bu nedenle de keman çalarken pozisyon değişimine başvurmamasıydı.

Bir Kız Çocuğu Gibi Yetiştirilen ‘Ernest Hemingway’

Dünyaca ünlü yazar Hemingway’ın saç modelinden kıyafetlerine tam anlamıyla bir kız çocuğu gibi yetiştirildiğini biliyor muydunuz? Hatta durum o kadar ciddiymiş ki; ailesi onu yakınlarına ‘Kızımız Ernestie’ olarak tanıtıyormuş.

Albert Einstein Ve Onun İlginç Evlilik Sözleşmesi

İlk eşi olan Mileva Maric ile yaptığı evlilik sözleşmesi, sandığınız gibi maddiyata dayalı değildi. 3 öğün yemek vermek, çalışma masasına dokunulmaması ve gerekmedikçe kişisel ilişki kurmamak gibi maddelerin yer aldığı bir sözleşmeydi.

Herkesten Uzakta Bir Şair: ‘Emily Dickinson’

Yaşamını Amerika’nın Amherst kentinde sürdürmüş olan şair Dickinson, son 25 yılını herkesten uzakta geçirmiş. Yalnızlığı tercih ettiği için yakın çevresi ona Amherst’lü rahibe ismiyle sesleniyormuş. Toplumdan uzakta yaşamını sürdürmüş olan Dickinson, yakın arkadaşlarına bile yüzünü göstermiyor, hatta muayene için eve gelen doktordan bile kendisini yarı aralık bir kapının ardından muayene etmesini istiyormuş.

Seval Dağlı

Felsefe mezunu. Araştırmacı. Çok gezer. Çok sever.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: