Ateş ve Buzun Efendisi: İZLANDA

Jeolojik zıtlık denilince aklınıza hangi ülke geliyor? Benim aklıma ilk gelen, eşsiz güzelliklere sahip İzlanda oldu. 😊

Zıtlıkları öylesine fazla ki, bu özelliğinden dolayı sahip olduğu bir lakap bile var. ‘Ateş ve Buzun Efendisi’

Dünyanın en aktif volkanlarına ve Avrupa’nın en büyük buzullarından bazılarına ev sahipliği yapan eşsiz güzellikteki İzlanda’ya hayran olmamak elde değil! Peki böylesine büyüleyici bir jeolojik yapıya sahip olan İzlanda hakkında ne kadar bilgiye sahibiz?

Sizin için, bu ülkenin en önemli ve bilinmesi gereken özelliklerini 10 maddede özetledim. Hazırsanız incelemeye başlayalım. 🙂

IŞIĞIN VE KARANLIĞIN ÜLKESİ

Coğrafi şartlar nedeniyle yılın belirli zaman dilimlerinde 24 saat gece veya 24 saat gündüz yaşanabilir. Bu nedenle İzlanda, ‘Işık ve Karanlığın Ülkesi’ olarak da biliniyor.

KUNDUZ FLOKİ’NİN BULUŞU: İZLANDA

İzlanda’ya bilinçli olarak yelken açan ilk kişi, İskandinav denizci -Viking- Floki Vilgerdarson’dur. Hatta adaya ismini veren de yine odur.

İLK KADIN DEVLET BAŞKANI: Vigdis Finnbogadottir

Dünyanın demokratik yoldan seçilen ilk kadın cumhurbaşkanı 1980 yılında, İzlanda’da seçilmiştir. İzlanda’nın 4. cumhurbaşkanı olan Vigdis Finnbogadottir, 1980-1996 yılları arasında politikada yer almıştır.

BU ÜLKEDE ORDUYA İHTİYAÇ YOK!

Ordusu olmayan ve NATO’ya üye olan tek ülkedir.

GEZEGENİN EN GÜVENLİ ÜLKESİ: İZLANDA

Dünyanın en güvenli ve en temiz ülkesi olarak bilinir. Yaklaşık 340 bine yakın nüfusa sahip olan İzlanda’da tutuklu sayısı 130 civarındadır. Suç oranı inanılmaz düşük! Öyle ki; polislik bu ülkede sıkıcı bir meslek olarak görülüyor. Temizlik konusuna gelince, İzlanda halkı bu noktada fazlasıyla hassas ve korumacı. Çevrede çöp görmek neredeyse imkansız!

AİLE İLİŞKİLERİNE DAİR YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR ÜST DÜZEYDE

Çocuklar ve ebeveynler arasında 18 yaşına kadar uygulanmak üzere bir sözleşme imzalanıyor. Bu sözleşmeye göre aileler çocuklarıyla zaman geçirmek, onlarla yeteri kadar ilgilenmek zorunda! Bu sözleşmenin gereklerinin yerine getirilip getirilmediğini denetlemek için ise yılın belirli dönemlerinde çocuklarla -aile ile olan ilişkilerine dair soruların sorulduğu- anket çalışmaları yapılıyor.

SPOR ŞART!

Sahip olduğu hava koşullarından dolayı İzlandalılar depresyona fazlasıyla yatkın! Ancak yönetim buna izin vermiyor. Halk, olası ruhsal değişimlerin önüne geçilmesi adına devlet tarafından ekstrem sporlara teşvik ediliyor. Özellikle çocukların küçük yaştan itibaren sporla ilgilenmesi için maddi-manevi her türlü destek devlet tarafından sağlanıyor.

ELFLERİN EVİ

İzlanda’da dini inançlar çeşitlilik gösteriyor. Hristiyanlar, ateistler, deistler ve daha fazlası… Hatta Elflere ve birtakım yaratıklara inananlar bile var. Öyle ki, İzlanda’nın çeşitli yerlerinde Elf ve büyücü benzeri heykeller görmeniz mümkün!

SİNEKLERİN KANAT ÇIRPMADIĞI BİR ÜLKE

İzlanda’da çok sayıda böcek türüne rastlayabilirsiniz ama bir tane bile sinek görmeniz mümkün değil!

DIŞARIDA, TEK BAŞINA HAVA ALAN BEBEKLERİ GÖRÜRSENİZ ŞAŞIRMAYIN

İzlanda sokaklarında dolaşırken bebek arabasında uyuklayan ve sahipsizmiş gibi görünen çocuklara rastlamanız mümkün! Anne ve babalar bir mekanda zaman geçirdikleri esnada bebeklerinin kapalı ortamda kalmasına pek sıcak bakmıyorlar. Bebeklerin hava almalarının zihin gelişimlerine katkı sağlayacağı düşüncesiyle, arabada ve açık alanda bırakıyorlar. Suç oranı düşük olan İzlanda’da ailelerin edindiği bu alışkanlık ihmal gibi görünebilir ancak şimdiye dek herhangi olumsuz bir durum yaşanmamış.

Tüm bu bilgilerden sonra İzlanda hakkında ne düşünüyorsunuz? 🙂

Seval Dağlı

Felsefe mezunu. Araştırmacı. Çok gezer. Çok sever.

One thought on “Ateş ve Buzun Efendisi: İZLANDA

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: