Dünya Su Gününde Tasarrufu Yeniden Hatırlayalım

Bugün Dünya Su Günü! 1993 yılından bu yana her yıl 22 Mart’ta tüm dünya suyun önemini bir kez daha hatırlıyor. Suya bugün dünden daha az veya çok ihtiyacımız olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü ister insan olsun ister hayvan, isterse bitki; su tüm canlılar için her zaman hayati öneme sahiptir.

İklim değişiklikleri, su kıtlığının en büyük sebeplerinden biri. Tabi, iklim değişikliğinin en büyük sebebi de hiç şüphesiz biziz! Sanayileşme ile birlikte uygulanan yanlış şu politikaları da buna eklenince yıllar içinde geldiğimiz yer hiç iç açıcı değil! İngiltere Çevre Ajansı’nın verdiği bilgilere göre, hızlı bir şekilde su tasarrufu yapmazsak 2050 yılında kuraklıkla karşı karşıya kalacağız.

Şimdiden göllerin ve barajların kuruması, yağışların azalması derken bu büyük kuraklık riski için alarmlar çalmaya başladı bile! Peki, birey olarak tüm dünya için üzerimize düşen görev nedir?

“Bir An Önce Sudan Tasarruf Etmemiz Gerekiyor!”

İnanın bu hiç de zor değil. Ufak tefek müdahalelerle suyu hiç olmadığı kadar tasarruflu kullanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen söylüyoruz!

Muslukları Kapatın!

Su tüketiminizin kontrolden çıkmasına izin vermeyin. Yalnızca dişlerinizi fırçalarken kapattığınız muslukla 6 litre su tasarrufu yapabilirsiniz. Sızdıran muslukları mutlaka tamir edin.

Duş Almayın Banyo Yapın!

Eğer temizlenmek için duşun altına giriyorsanız, her dakikada bir 17 litre su harcıyorsunuz demektir. Bunun yerine uygun bir kova içinde suyunuzu biriktirerek en fazla iki kova ile banyonuzu tamamlamaya çalışın.

Kirli Kıyafetlerinizi Biriktirin!

Çamaşır makinelerinizi tam kapasite doldurduğunuzda yarım kapasiteli çalışma halinden tam 2 kat daha az su harcıyor. Hem bu sayede yalnızca sudan tasarruf etmeyecek aynı zamanda fatura maliyetinizi de en aza indirmiş olacaksınız.

Düşük Basınçlı Sifonu Olan Bir Tuvalet Kullanın

Tuvalete her gidişinizde yaklaşık 14 litre su harcadığınızı biliyor muydunuz? Evet, ne yazık ki her sifona bastığımızda litrelerce şu boşa gidiyor. Bu yüzden düşük basınçlı bor sifonu olan tuvalet, bu alanda da tasarruf etmenize yardımcı olacaktır.

Bulaşıklarınızı Makinede Yıkayın

Bulaşıklarınızı mümkün olduğu kadar makinede yıkamaya çalışın. Ve tıpkı çamaşırlarda olduğu gibi burada da makineyi tam kapasite çalıştırmaya özen gösterin. E tabi bir de bulaşıkların kirini suyun altında akıtmıyoruz. 😊

Suyu İsraf Eden Markalara Fırsat Vermeyin

Kullandığınız her ürünün nasıl ve nerede üretildiğini mutlaka kontrol edin. Çünkü bugün birçok marka yerel halkın suya erişimini engelleyecek ve su kanallarını kirletecek şekilde çalışıyorlar. Bu sebeple kullandığınız ürünleri üreten firmaların yerel su kaynaklarına nasıl davrandığını mutlaka kontrol edin.

One thought on “Dünya Su Gününde Tasarrufu Yeniden Hatırlayalım

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: