Geçmişimiz, Bugünümüz ve Geleceğimiz Olan ‘Su’ İçin Sende Elini Uzat

  • Küresel su krizi tehdidi bugün pek çok ülkenin gündeminde kritik bir sorun olarak ön plana çıkıyor. Nedenleri arasında artan dünya nüfusu, kuraklık, hızlı kentleşme ve benzeri etkenleri gösterebiliriz ancak bunların yanında bir başka sebebin altını çizmek ve  üzerinde durmak gerekiyor. ‘Su israfı’.
  • Bir insanın biyolojik ihtiyaçlarını karşılaması ve yaşamını sürdürebilmesi için, günde en az 25 litre su tüketmesi gerektiği kabul ediliyor. Ancak bu tüketim, sanayileşmiş ülkelerde 150 litre dolaylarında seyrediyor. Açık unutulan musluk suları, duşta geçirilen ekstra dakikalarda akan su, sifona 2 ya da 3 kez art arda basmak, yemek yaparken harcanılan su ve önemsenilmeyen diğer detaylar, bugün direkt olarak kullanmamız gereken su miktarının aslında kat ve kat üstüne çıkmamıza neden oluyor.
  • Bu, tüketimimizin yalnızca gözle görülebilir kısmı aslında. Dolaylı yoldan tükettiğimiz su miktarı (sanal su) doğrudan tüketilen miktardan daha fazla. Yediğimiz hamburgerden giydiğimiz pamuklu t-shirtlere kadar dolaylı yoldan harcadığımız su, yıllık su tüketim miktarımızın bir hayli üstüne çıkmamıza sebep oluyor. Ele aldığımız bu cephede ‘ŞİMDİLİK’ su kıtlığı yaşanmıyorken  bir başka cephede yaklaşık 1,4 milyar insan yeterli içme suyundan yoksun olup, 2,3 milyar kişi ise sağlıklı suya ulaşmakta zorluk çekiyor.
  • Peki, söz konusu su dağılımının her insana aynı miktarda ulaştırılabilmesi için çözüm yok mu? Aslında bir değil birden fazla çözüm var. Bunların ilki ise bildiğiniz üzere ‘tasarruf’. Kişisel yaşamlarımızda küçük değişiklikler yapabilirsek dünyanın gerek bugün belli bölgelerinde yaşanmakta olan su kaynağı sorununun gerek gelecekte yaşanabilecek olası su sıkıntısının büyük ölçüde önüne geçmiş oluruz.
  • Nasıl mı? Bu yazımda söz konusu değişiklikleri ve bu değişiklikler sonucunda öngörülen umut dolu tabloyu sizinle paylaşmak istiyorum. Üretim zincirine ait olan su tüketimi haricinde ev yaşantımızda doğrudan harcadığımız su miktarını en aza indirebilmek için 4 yöntem var. Hazırsanız göz atmaya başlayalım. 🙏

Diş Fırçalarken Musluğu Akıtmamak, 4 Kişilik Bir Ailenin Yılda Yaklaşık 3040 Litre Su Tasarrufu Yapmasına Olanak Sağlar.

Bulaşıkları Elde Yıkamak 126 Litreye Kadar Su Kullanımına Neden Olurken Bulaşık Makinesinde Yıkamak Yalnızca 15 Litre Su Tüketimi Gerçekleştirir.

Sıcak Ya da Soğuk Suyun Akmasını Beklerken O An Akmakta Olan Suyu Başka Bir Kapta Biriktirmek Ve Gerektiği Yerde Kullanmak, Büyük Ölçüde Tasarruf Sağlar.

Her Gün Sebze-Meyveleri Su Dolu Bir Kapta Yıkamak 4 Kişilik Bir Ailenin Yılda 20 Ton Su Tasarrufu Yapmasına Olanak Sağlar.

Böylesi hassas bir konuda farkındalığımızı arttırmak adına çekilmiş önemli belgesel filmlerinden biri olan ve Müzisyen Gökhan Özoğuz’un anlatıcılığını üstlendiği ’25 Litre’ isimli belgeseli izlemeni tavsiye ediyorum.

Geçmişimiz, bugünümüz ve geleceğimiz olan su, korunmak için insanlardan yardım bekliyor.

Ne dersiniz? Elimizi uzatmak için doğru zaman sizce de çoktan gelmedi mi?

Seval Dağlı

Felsefe mezunu. Araştırmacı. Çok gezer. Çok sever.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: