Dijital Çağ’da Yaşamaya Devam Eden 500 Yıllık Bir Gelenek: “Kuş Dili”

İnsanlığın sanal evrende var olmaya çalıştığı ve iletişim kavramının dijital ortama hapsedildiği günümüz dünyasında, bambaşka bir iletişim şeklini benimseyen Kuşköy, sizin için ne ifade ediyor?

Vadilerin ele geçirdiği, yeşilin hüküm sürdüğü, bol nefesli bir şehir Giresun! Ruhu dinlendiren bu muhteşem şehre bağlı Çanakçı’da yer alan Kuşköy ise, 500 yıllık bir gelenek olan ıslık dili -namı diğer kuş dilinin- anavatanı!

Vadilerin yoğun olduğu bir coğrafi bölgede konumlanmış olan Kuşköy, yaklaşık 400 kişilik nüfusa sahip! Yani, ıslık dilinin iletişim şekli olarak benimsenmemesi için hiçbir sebep yok. Peki, ıslık diliyle iletişim tam olarak nasıl sağlanıyor?

Aslında bu dili öğrenmek çok zor değil. Köy sakinleri için özel kuşdili kursları mevcut. Ve bu kurslarda çocuk yaşta eğitim alıyorlar. Eğitimin süresi ise oldukça kısa. Genel olarak iki haftada kavranabilen ve Türkçe’nin ıslığa aktarıldığı bir dil çünkü, ıslık dili!

500 senelik bir gelenek olan ıslık dilinin doğuşundaki en önemli neden, vadi ardında kalan komşuların birbirlerine acil haberleri kolay yolla iletmek istemesi! Yerliler, 3 kilometre öteden birbirlerini duyup anlayabildiklerini söylüyorlar. Kuşdili, onlar için hayatlarını kolaylaştıran keyifli bir iletişim şekli.

Son olarak; kuş dilinin, 2017 yılında UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne girdiğini ve ‘ıslık dili’ adıyla tanıtılmasına dair karar verildiğini eklemeden geçmeyelim.😊

Seval Dağlı

Felsefe mezunu. Araştırmacı. Çok gezer. Çok sever.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: