SOSYAL MEDYA KULLANANLARDA EN SIK GÖRÜLEN 12 HASTALIK

Çağımızın en popüler erişim ve etkileşim alanlarından biri kuşkusuz sosyal medya ağları. Kişiye özel olan ve herkesi anında ulaşılabilir kılan, bir türlü vazgeçemediğimiz sosyal medya, zaman içinde bireylerde çeşitli rahatsızlıklara sebep oluyor.


Aşağıdaki listede yer alan hastalıklardan herhangi birine sahip olan kadın, erkek, genç, yaşlı birçok kişiyle her gün göz göze geliyor veya yan yana yürüyorsunuz. Hatta o kişilerden biri siz bile olabilirsiniz!

Bu yüzden her hastalığı tüm belirtileriyle, dikkatlice okumanızı tavsiye ediyorum.
İşte sosyal medyanın yarattığı, modern çağın en sık görülen hastalıkları…


FOMO (Fear Of Missing Out/ Gelişmeleri Kaçırma Korkusu)

FOMO hastalığına sahip bireyler, devamlı ana sayfayı yenileme ihtiyacı duyar. Sosyal ağlarda var olan arkadaş sayısı dikkate alındığı zaman her birinin paylaşımını takip etmek oldukça imkânsız. Ama buna rağmen Fomo olan bireyler, kaçırdığı veya çağrılmadığı herhangi bir etkinlik olduğunu gördüğünde bundan çok sıkıntı duyar.

Aynı zamanda paylaştığı bir gönderinin yeterince beğeni almaması da psikolojik olarak çöküntü yaşamasına sebep olur. Kişileri ve olayları takip etmekten, günlük işleri aksar hatta araç kullanırken bile kontrol etmekten kendini alamaz.

NOMOFOBİ

Nomofobi, çoğumuzun duyduğu hastalıklardan biri. Kişinin, telefonundan uzaklaştığı anda, gelişmelerden haberdar olamama korkusuna kapılıp, adeta panik atak durumuna geçmesidir. Bu bireyler, devamlı olarak telefonlarını kontrol etme ihtiyacı hissederler.

MOUSE/KLAVYE HASTALIĞI

Bu hastalık, bilgisayar veya telefonda sürekli olarak aynı el hareketlerinin tekrarlanmasından dolayı olur. Aynı bölgeler sürekli uyarıldığı için sinir, kas, tendon gibi dokularda deformasyonlar oluşuyor. Bu da elde kasılma, ağrı ve parmak sızlamalarına sebep oluyor. Bu hastalık için alınacak önlem ise bilgisayar ve telefonla yaptığınız rutin temasın dışına çıkmak. Ağır vakalar için hiç kullanılmaması öneriliyor.

RSI (Repetitive Strain Injury/ Tekrarlayan Zorlama Hastalığı)

Bu hastalık klavye hastalığının bir benzeridir. Ama yalnızca ellerde değil bel, boyun, omuz gibi bölgelerde de kendini gösteriyor. Bu bölgelerde bulunan kemikle kasın bağlantısı olan kirişte iltihaplanma meydana geliyor. Bundan sonra belirtileri ise iltihaplanan noktalarda ağrı, şişlik ve yanma şeklinde ortaya çıkıyor. Bu tür sıkıntınız varsa mutlaka bir hekime görünmeniz gerekir.

HİKİKOMORİ (Geri Çekilme)

Bu hastalık kısaca kişilerde ani bir asosyalleşme olarak kendini gösteriyor. Hikikomoriler, bir anda bütün sosyal aktivitelerine son verip, kendilerini eve kapatıyor. Bu kişiler zaman içinde aileleriyle bile bütün bağlarını koparıp, yaşamlarına kendine ait bir odada geçiriyor. Bu sürede ise yalnızca dijital ortamla bağlantı kuruyorlar. Yani, hayatı sanal dünyada yaşıyorlar.

ENFORNOGRAFİ (Blog İfşacılığı)

Enfornografi, saklı kalması gereken bilgileri yayınlama hastalığıdır. Bu bireyler, bilgileri ifşa etme eylemini düzenli olarak yaparlar ve bu duruma engel olamazlar. Hastalığın bir de üst seviyesi var. İleri düzey enfornografiler, aileleri ve yakın çevrelerine ait en gizli bilgileri bile yayınlıyorlar.

SİBERHONDRİK

Siberhondrik, kişilerin hasta olduklarını düşündüklerinde doktora gitmek yerine hissettiği belirtileri internete yazarak, öğrendiği bilgilerle kendi kendine teşhis koyması durumudur. Üstelik yalnızca teşhis koymakla kalmayıp, tedavi yöntemlerini de araştırarak bunları uygular.

MYSPACE TAKLİTÇİLİĞİ

Bildiğiniz üzere Myspace ilk sosyal medya ağlarından biridir. Bu hastalık da adını ondan alır. Myspace takipçisi olmak demek, sosyal medyada kendini olmadığı bir kişi gibi göstermek demektir. Bu kişiler, gitmedikleri yerlerden fotoğraf paylaşır, kendilerine sahip olmadıkları unvanları takar ve yine olmadığı halde kendini ünlü biriymiş gibi gösterirler. İleri düzeyde ise bu durum özel hayatlarına bile etki eder.

EGO SÖRFÜ

Bunu belki birçoğunuz duymuşsunuzdur. Bireyler, düzenli olarak internette kendi isimlerini aratıp, insanların kendileri hakkında hangi bilgilere ulaşabildiğini tespit ediyorlar. Kendileri hakkında siber âlemdeki gelişmeleri bu şekilde takip ediyorlar. Bu hastalık için, ‘’Online Narsizm’’ de denilebilir.

YOUTUBE NARSİZMİ

Bu hastalık, kişilerin devamlı olarak kendilerini konu edinen videolar yayınlamasıdır. Youtube narsizmi olan kişi, bütün insanların kendisini tanıması gerektiğini düşünür. Yayınladığı videolar da mutlaka en yüksek izlenmeyi ve beğeniyi almalıdır aksi takdirde çok tehlikeli olan psikolojik rahatsızlıklar görülmesine neden olur.

GOOGLE STALKİNG (Google Takipçiliği)

Bu kişiler, Google arama motorunda sürekli olarak tanıdığı insanların ismini aratıp, onlar hakkında bilgi edinir. Bunu neredeyse her gün yapar.

PHOTOLURKİNG

Photolurking, bireylerin zamanını sosyal medyada saatlerce başkalarının fotoğraflarına bakarak geçirmesidir. Bunu sürekli yapan kişiler ise zaman içinde kendi hayatlarını beğenmemeye ve mutsuz olmaya başlıyorlar. Sonunda ise ağır bir depresyon hali görülüyor.

Okuduğunuz listede yer alan rahatsızlıklar en sık görülenleridir. Bu hastalıklar için genel olarak alınması gereken önlemler hakkında, ‘Sosyal Medya Hastalıklarına Karşı Alınması Gereken Önlemler’’ başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Peki, siz bunları okuyunca ne hissettiniz? Bu hastalıklardan birinin kendinizde veya çevrenizdeki herhangi birinde olduğunu düşünüyor musunuz? Yorumlarda buluşalım. 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: